Po śmierci filozofa wśród jego rzeczy osobistych znaleziono rękopis zatytułowany „Sztuka bycia szczęśliwym”. Co ciekawe, pomimo wszystkich pesymistycznych poglądów, które Schopenhauer wyznawał, opracował kilka zasad, które mogą pomóc w uniknięciu niepotrzebnego cierpienia.

Niemiecki filozof Arthur Schopenhauer był prawdziwym pesymistą, ale sformułował kilka zasad, które mogą pomóc w osiągnięciu szczęścia. Zaczął od założenia, że szczęście jest iluzją.

Filozof twierdził, że każdy może osiągnąć tę iluzję - stan szczęścia. Aby to zrobić, należy przestrzegać pewnych zasad:

1. Pierwsza zasada Schopenhauera: nie porównuj, aby uniknąć zazdrości

Pierwsza zasada mówi, że należy wykorzenić nawyk porównywania siebie z innymi, co często powoduje zazdrość. Według Schopenhauera zazdrość jest bardzo negatywną emocją, która kradnie człowiekowi radość i szczęście. Zawsze będzie mu czegoś brakować i będzie niezadowolony z tego typu rzeczy.

Zazdrość prowadzi nas w przeciwnym kierunku od szczęścia - do smutku. Ponadto, gdy porównujemy siebie z osobami, które w naszym mniemaniu odnoszą większe sukcesy, są piękniejsze i tak dalej, zaczynamy wątpić w siebie, co pogarsza sytuację. Aby uniknąć takich cierpień, Schopenhauer stanowczo odradzał porównywanie. Każdy człowiek jest indywidualny - na tym polega jego piękno. Sytuacja każdego człowieka jest inna. Dlatego nie należy patrzeć na to, ile komuś udało się w życiu osiągnąć.

2. Nie przejmuj się niepowodzeniami

Kolejna zasada Schopenhauera dotycząca bycia szczęśliwym uczy nas akceptować porażkę z powodu możliwych złych decyzji, które podjęliśmy. Niemiecki filozof namawia do tego, by zawsze dawać z siebie wszystko i nie przejmować się tym, co będzie dalej. Kiedy dajesz z siebie wszystko, nie ma sensu denerwować się z powodu złego wyniku: nic nie można na to poradzić.

3. Zaufaj swojemu sercu

Schopenhauer pisał, że każdy człowiek bardzo się różni. Jedni są bardziej kreatywni i twórczy, inni bardziej pragmatyczni. Oznacza to, że jedni są bardziej skłonni do działania, a inni do kontemplacji.

Krótko mówiąc, trzecia zasada szczęścia uczy nas, by ufać swojemu sercu, by robić to, co podpowiada nam dusza. Jednak aby być sobą, trzeba najpierw poznać siebie.

4. Nie polegaj na innych, aby być szczęśliwym

Czwarta zasada szczęścia uczy nas, by w życiu polegać tylko i wyłącznie na sobie. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i nie będziemy się stresować zachowaniem innych ludzi. Nie możemy kontrolować innych ludzi i ich decyzji, ale możemy kontrolować nasze własne reakcje na nie.

Nie pozwól innym wpływać na swój nastrój. To od Ciebie i tylko od Ciebie zależy, czy będziesz szczęśliwy i będziesz cieszył się życiem, bez względu na wszystko.

5. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do swoich pragnień

Nie wszystkie nasze życzenia mogą się spełnić, więc nie powinniśmy się nimi zbytnio przejmować. Zrozumienie, że nie wszystko pójdzie tak, jak byśmy chcieli, pomaga uniknąć cierpienia i rozczarowania. Nawet jeśli coś się nie zrealizuje - to znaczy, że nie było to przeznaczone dla ciebie.

Realistycznie spójrz na swoją sytuację, aby nie stawiać zbyt wygórowanych celów i nie cierpieć z powodu braku możliwości nawet zbliżenia się do nich. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy marzyć. Oznacza to tylko, że musimy przemyśleć nasze możliwości.

6. Kontroluj swoje oczekiwania

Musimy nauczyć się dostosowywać nasze oczekiwania, tak jak powinniśmy dostosowywać nasze pragnienia. W ten sposób możemy uniknąć zawyżonych oczekiwań wobec ludzi lub okoliczności. Najprościej rzecz ujmując, zasada ta przypomina o tym, by patrzeć na życie realnie. Przeszkody zawsze były oraz będą w przeszłości, dlatego trzeba zastanowić się jak je mądrze pokonać, a nie marzyć, że wszystko jakoś się ułoży.

7. Doceniaj to, co masz

Jeśli chodzi o bycie szczęśliwym, ważne jest, aby pamiętać, że szczęście nie można kupić. Prawdziwe szczęście nie ma nic wspólnego z ilością pieniędzy czy dóbr materialnych. Kiedy już to sobie uświadomisz, kiedy przestaniesz porównywać siebie do innych i być zazdrosnym (co zostało zauważone w pierwszym punkcie), zrozumiesz, co jest naprawdę ważne w życiu.

Spędzaj więcej czasu z rodziną, bliskimi, tymi, których kochasz. Jest to najcenniejsza i najdroższa rzecz w życiu i to ona sprawia, że jesteśmy naprawdę szczęśliwi.

8. Żyj chwilą obecną

Ostatnia zasada ma związek z tym, ile czasu tracimy na myślenie o przyszłości i użalanie się. Martwienie się o to, co będzie jutro i użalanie się z powodu błędów z przeszłości nie ma najmniejszego sensu, a tym bardziej nie czyni Cię szczęśliwszym.

Również musimy pogodzić się z tym, że nie możemy zmienić decyzji, które podjęliśmy w przeszłości.

Jeśli chodzi o przyszłość, to kiedy cały czas marzysz o tym, co ma nadejść i kojarzysz z tym szczęście, czujesz się niezadowolony i nieszczęśliwy w chwili obecnej. Więc po prostu ciesz się tym, co się dzieje właśnie teraz. To wszystko, co mamy dzisiaj: przeszłość minęła, a przyszłości jeszcze nie ma.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya