Vincent van Gogh (1853 - 1890) był wybitnym holenderskim malarzem postimpresjonistycznym, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na malarstwo XX wieku. Jego obrazy to między innymi „Słoneczniki”, „Gwieździsta noc”, „Taras kawiarni w nocy” i wiele innych niezwykłych dzieł.

Większość ludzi zna Van Gogha jako szaleńca, który odciął sobie kawałek ucha. Jednak by lepiej zrozumieć wewnętrzny świat malarza, wystarczy przeczytać jego listy do przyjaciół i brata Theo. Pokazuje, że jest w nich człowiekiem bardzo zranionym i wrażliwym, odpornym na przeciwności losu.

Znaleźliśmy 10 cytatów z korespondencji malarza:

Nie należy traktować swoich wad zbyt poważnie, ponieważ ten, kto ich nie ma, cierpi na jedną rzecz - brak wad; a ten, kto myśli, że osiągnął mądrość, dobrze zrobi, jeśli znów stanie się głupi.

***

Jeśli chcesz coś zrobić, nie bój się, że zrobisz to źle, nie bój się popełniać błędów. Wielu ludzi myśli, że zostaną dobrymi ludźmi, jeśli nie będą robić nic złego.

***

Książka to nie tylko wszystkie dzieła literackie, ale także sumienie, rozum i sztuka.

***

Przy czytaniu książek, podobnie jak przy oglądaniu obrazów, nie należy ani wątpić, ani się wahać: należy być pewnym siebie i znajdować piękno w tym, co piękne.

***

Moim zdaniem często, choć nie codziennie, jestem niesamowicie bogaty - nie chodzi o pieniądze, ale o znalezienie w swojej pracy czegoś, czemu mogę poświęcić serce i duszę, co mnie inspiruje i nadaje sens mojemu życiu.

***

Nie ma nic bardziej autentycznie artystycznego niż kochać ludzi.

***

Oczywiście zawsze wiedziałem, że można złamać rękę lub nogę i potem wyzdrowieć, ale nigdy nie wiedziałem, że można mieć kryzys psychiczny i mimo to wyzdrowieć.

***

Nie poddawaj się ani nie rezygnuj - wtedy nic nie osiągniesz. Ważne jest, by zawsze iść do przodu.

***

Nie powinniśmy mieć złudzeń co do nas samych i zawsze być przygotowani na to, że będziemy niezrozumiani, lekceważeni i oczerniani. Mimo to powinniśmy pozostać odważni i pełni entuzjazmu, nawet jeśli nic się nie układa.

***

Zapewniam, że te kilka dni, które spędziłem w szpitalu, okazały się bardzo ciekawe: trzeba wziąć przykład z chorych i nauczyć się tego jak należy żyć.

Główne zdjęcie: lime.energy