Nawet wiedząc, że stan zdrowia Jej Wysokości jest monitorowany przez zespół specjalistów, zdrowie Elżbiety II jest zdumiewające. W wieku 96 lat wygląda na bardzo energiczną. Jak się okazuje, jednym z sekretów na to jest szczególny rytm snu.

I o ile poprzednicy monarchini mogli sobie pozwolić na spanie do południa, potem zjedzenie obfitego śniadania, spacer, polowanie i tańce do rana, o tyle Jej Wysokość nie jest taka.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, która pozwala królowej zachować energię, jest plan dnia i co najmniej 8,5 godziny snu. Wydawać by się mogło, że wszyscy już wiedzą, że jest to dzienna norma snu dla dorosłego człowieka. Jest jednak pewne „ale”... osobom w starszym wieku trudno jest spać przez tyle czasu.

Wiele osób cierpi na bezsenność, ale Elżbieta II od wielu lat utrzymuje ten sam rytm dnia. Dzięki temu jej organizm po prostu nauczył się, kiedy jest pora zasypiania i budzenia się. Królowa kładzie się spać codziennie o tej samej porze, czyli o 23.00. Oczywiście wszystkie przygotowania do spania są czynione przed tym czasem. Budzi się około 7:30 rano. Z racji swoich obowiązków Elżbieta II nie może po prostu zmienić swojego planu dnia.

Uważa się również, że zwyczaj spożywania posiłków w samotności, a przynajmniej w ciszy, przyczynia się do dobrego snu. Sen monarchini jest zdrowy dzięki codziennej aktywności fizycznej. Oczywiście Elżbieta II nie jest już w wieku, w którym można biegać i skakać (choć do 85. roku życia lubiła jeździć konno i często wybierała się na przejażdżki konne). Teraz stara się przynajmniej pospacerować przed pójściem spać.

Główne zdjęcie: google.com