Przygotowanie delikatnego i przewiewnego biszkopta wcale nie jest trudne! Już od dłuższego czasu przygotowuję biszkopty według tego przepisu i nigdy jeszcze nie zawiodłem się. Rzeczą najważniejszą jest, aby dobrze ubić białka i żółtka. Trzeba jednak pilnować, aby dobrze ubite białka stanowiły zwartą i piankową strukturę. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, uzyskasz bardzo delikatny i lekki biszkopt, który idealnie nadaje się do przygotowania tortów i ciastek. Ponadto, częściowo zastępując mąkę kakao, możesz w ten sam sposób przygotować biszkopt czekoladowy.

SKŁADNIKI (NA 8 PORCJI)

  • Jaja kurze 4 szt.
  • Mąka 100 gr.
  • Cukier 150 gr.
  • Cukier waniliowy 1 łyżeczka

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

Krok 1:

Tak więc, aby przygotować klasyczny biszkopt, należy wząć jajka dużych rozmiarów, cukier, mąkę i cukier waniliowy.

Źródło: 1000.menu

Krok 2:

Bardzo ostrożnie należy oddzielić żółtko od białka. Trzeba to zrobić dokładnie tak, aby żółtko nie dostało się do białka. Odłóż białka na bok, natomiast do żółtek dodaj połowę całego cukru (około 75 gramów). Jeśli dodasz trochę więcej lub mniej cukru, to wszystko w porządku), a także całą porcję cukru waniliowego.

Źródło: 1000.menu

Krok 3:

Przy pomocy miksera nastawionego na maksymalne obroty ubijaj żółtka przez 5-7 minut, aż uzyskasz bardzo sztywną i puszystą masę.

Źródło: 1000.menu

Krok 4:

W przypadku tzepaczki miksera należy zadbać, aby była czysta, bez zabrudzeń oraz wytarta do sucha, a następnie zaczynamy ubijać nasze białka. Najpierw dokładnie ubijamy białka na tzw. „miękkie szczyty”. Rozpoczynamy proces ubijania białka od minimalnej prędkości miksera, a gdy białka zaczynają się pienić, stopniowo zwiększamy prędkość.

Źródło: 1000.menu

Krok 5:

W trakcie ubijania piany z białek, należy dodawać stopniowo do białek małymi porcjami pozostały cukier.

Źródło: 1000.menu

Krok 6:

Teraz ubijamy białka na tzw. „twarde szczyty”. Gotowość białek sprawdzamy w bardzo prosty sposób – najlepiej przechylić miskę i zobaczyć czy piana z białek się trzyma miski. Jeśli tak jest, wszystko jest w porządku.

Źródło: 1000.menu

Krok 7:

Teraz odkładamy mikser, bowiem nie potrzebujemy go więcej. Natomiast bierzemy trzepaczkę lub szpatułkę. Tak więc dodajemy 1/3 białek do żółtek i delikatnie mieszamy, aż masa stanie się jednorodna.

Źródło: 1000.menu

Krok 8:

Następnie dodaj połowę mąki (koniecznym warunkiem jest przesianie mąki 1 lub 2 razy), a następnie ponownie wymieszamy, aż masa stanie się jednorodna. W ten sposób dodajemy naprzemiennie pozostałe białka i mąkę, a następnie zagniatamy ciasto.

Źródło: 1000.menu

Krok 9:

Ciasto należy bardzo dokładnie wymieszać, aby nie straciło kształtu. Nawiasem mówiąc, jeśli chcesz, zamiast naprzemiennego dodawania białek i mąki, możesz najpierw dodać wszystkie białka, a następnie dodać całą mąkę. Ta wersja będzie również poprawna, więc masz możliwość wyboru, który wariant odpowiada Ci najbardziej.

Źródło: 1000.menu

Krok 10:

Ugniecione ciasto wkładamy do formy do pieczenia o średnicy 20-22 cm (ja akurat mam formę o średnicy 21 cm). Papierem do pieczenia należy wyłożyć dno formy. Najlepiej boków formy do pieczenia niczym nie smarować, aby ciasto nie przywierało do blaszki, ponieważ podczas pieczenia ciasto rośnie.

Źródło: 1000.menu

Krok 11:

Biszkopt należy piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez 40 minut. Podczas pieczenia przez pierwsze 25 minut nie należy otwierać piekarnika, by ciasto nie opadło w wyniku różnicy temperatur. I jeszcze: czas pieczenia może ulec zmianie, ponieważ piekarniki są różne. Dlatego warto sprawdzić gotowość biszkopta za pomocą drewnianego szpikulca.

Źródło: 1000.menu

Krok 12:

Gdy biszkopt się upiecze, po wyjęciu z piekarnika należy odstawić go do ostygnięcia. Aby to zrobić, możesz nie wydobywać ciasto z formy, lecz położyć na ruszcie i odczekać aż ciasto całkowicie ostygnie. Ale ponieważ biszkopt okazuje się bardzo lekki i puszysty, a podczas stygnięcia może lekko uginać się pod własnym ciężarem, to w moim przypadku schładzam ciasto do góry nogami.

Źródło: 1000.menu

Krok 13:

Całkowicie schłodzony biszkopt wydobywamy z formy do pieczenia. Aby to zrobić, bierzemy długi i wąski nóż, a następnie przesuwamy po rantach ciasta, aby ciasto po bokach odeszło od formy do pieczenia.

Źródło: 1000.menu

W efekcie otrzymaliśmy pyszne i piękne ciasto, którego wysokość wynosi 6 cm. Więc możesz go łatwo pokroić na 3 części. Ale zanim pokroisz biszkopt na części, odstaw ciasto na 8-12 godzin w celu lepszego dojrzewania. Po tym czasie biszkopt trochę zgęstnieje, a nie będzie się kruszył podczas krojenia. Jednak jeśli nie masz czasu, to możesz pominąć ten końcowy krok.

Źródło: 1000.menu

Ten biszkopt jest idealny do przygotowania torta lub ciasta, ale poza tym jest sam w sobie pyszny.

Źródło: 1000.menu

Życzymy wszystkim smacznego!

Źródło: 1000.menu