Dziś chcę wam zaproponować własną wersję zrobienia mannika na kefirze, który gotuję bez dodawania jajek, masła, śmietany, a nawet bez mąki. Jednocześnie powstaje przepyszne ciasto – puszyste, kruche, ale niezbyt suche, z piękną skórką.
Możesz dodać rodzynki, jagody, owoce kandyzowane - cokolwiek zechcesz.
Aby przygotować mannik, będziesz potrzebować:
- Kasza manna – 2 szklanki (po 250 ml)
- Kefir (mam 3,2% tłuszczu) – 500 ml
- Cukier – 1 szklanka
- Proszek do pieczenia – 10 g
- Cukier waniliowy – 0,5 g (pół saszetki)
- Sól – szczypta
- Kasza manna + kawałeczek masła do smarowania i posypania formy – opcjonalnie
Sposób przygotowania:
Weź głęboką miskę i wsyp do niej kaszę mannę, sól, cukier, cukier waniliowy i proszek do pieczenia. Jeśli nie ma proszku do pieczenia, możesz go zastąpić sodą oczyszczoną: na taką ilość składników potrzebna będzie 1 łyżeczka.
Teraz wlewamy kefir do suchych składników. Możesz użyć zimnego kefiru, właśnie wyjętego z lodówki lub w temperaturze pokojowej - nie ma różnicy.
Dobrze mieszamy trzepaczką całą mieszankę pozbywając się małych grudek. Teraz odstawiamy miskę, kasza manna potrzebuje czasu, aby aktywować proces pęcznienia. Zostawiamy miskę z kaszą na co najmniej 30 minut. Ale jeśli masz czas, to poczekaj lepiej godzinę. Najlepiej przypominać sobie i mieszać ciasto do jakiś czas, aby wilgoć była bardziej równomiernie wchłaniana.
Tak będzie wyglądać mieszanka za 1 godzinę. Jak widać ma bardziej porowatą strukturę. A teraz czas przejść do pieczenia mannika.
Posmaruj dowolną formę do pieczenia kawałkiem zimnego masła lub cienką warstwą oleju roślinnego. Następnie posyp kaszą manną lub mąką. Z mojego doświadczenia wynika, że z formy posypanej kaszą manną gotowe ciasto wyciąga się o wiele łatwiej.
Rozprowadzamy i wyrównujemy ciasto, a następnie wkładamy do piekarnika...
Ciasto się piecze przez około 45-60 minut w temperaturze 180 stopni.
Wyciągamy gotowy mannik z piekarnika, lekko schładzamy w formie. Następnie ostrożnie oddziel go od formy, odwróć i połóż na naczyniu.
Mannik okazuje się przewiewny, aromatyczny, delikatny i wcale nie jest suchy. Dla pełnego szczęścia możesz posypać cukrem pudrem lub, jeśli naprawdę lubisz słodycze, polać skondensowanym mlekiem. Upiecz, spróbuj i ciesz się herbatą!
Główne zdjęcie: google.com