Wyśmienite ciasto miodowe jest jednym z najlepszych ciast, które jedliśmy, gdy byliśmy jeszcze dziećmi, w czasie wakacyjnym. To ciasto zawsze pachnie jak świeży miód. Kojarzy się nam także z ciepłą, rodzinną atmosferą. Połączenie ciasta miodowego oraz śmietany i suszonych śliwek sprawa, iż jest ono niezwykle lekkie oraz pyszne. W dzisiejszych czasach odnalezienie prawdziwego ciasta miodowego w sklepach jest zadaniem bardzo trudnym, ponieważ teraz ciasta produkuje się używając do tego procesu barwników oraz konserwantów, przedłużających ich datę spożycia. Dodatkowo te ciasta nie przypominają smakiem, wyglądem ani zapachem tych ciast, które pamiętamy z młodych lat, ponieważ kiedyś przygotowywało się je w domu z dodatkiem kremu oraz śmietany niepasteryzowanej. Dlatego też dzisiaj przedstawimy Ci jedyny w swoim rodzaju przepis, dzięki któremu prosto oraz samodzielnie przygotujesz to przepyszne ciasto.

Składniki potrzebne do przygotowania ciasta:

 • 5 - jajka
 • 200 gramów - cukier
 • 1 szklanka - miód
 • 2 łyżki - stopiona margaryna bądź masło
 • 3 łyżki - olej
 • 3 szklanki - mąka
 • 1 łyżka - soda
 • 2 łyżki - ocet

foto: google

Składniki potrzebne do przygotowania kremu:

 • 0,7 ml - śmietana
 • 1 szklanka - cukier puder
 • 300 gramów - suszone śliwki

Sposób przygotowania ciasta:

1. Przygotowanie pięciu jajek oraz 2 naczyń.

2. Ubicie białek z dodatkiem cukru tak, żeby powstała puszysta oraz sztywna piana w jednym naczyniu oraz ubicie żółtek w drugim naczyniu i wymieszanie całości.

foto: google

3. Rozpuszczenie na łaźni parowej naturalnego miodu, żeby uzyskać temperaturę pokojową oraz dodanie go do powyższej masy.

4. Dodanie do masy stopionego masła bądź margaryny, oleju roślinnego oraz pogaszonej octem sody.

foto: google

5. Stopniowe dodawanie mąki nie przestawając mieszać.

6. Gdy konsystencja gotowego ciasta przypominać będzie gęstością śmietanę łatwą do wymieszania przy użyciu łyżki, podzielenie go na trzy porcje.

7. Wlanie każdej z porcji ciasta na blaszki oraz pieczenie ich w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez 20 min.

foto: google

Sposób przygotowania kremu:

1. Zmiskowanie śmietany z dodatkiem cukru pudru, zamiast zwykłego cukru, aby uniknąć powstania nieprzyjemnych grudek (cukier puder można przygotować mieląc zwykły cukier w młynku do kawy).

foto: google

2. Drobne pokrojenie śliwek oraz wymieszanie ich ze śmietaną.

3. Nłożenie kremu na kżdą z porcji ciasta oraz przykrycie ich sobą.

4. Nakładaj krem na warstwy ciasta łącząc je między sobą, nie zapominając także o wierzchu oraz bokach ciasta.

foto: google

5. Wstawienie gotowego ciasta miodowego do chłodnego miejsca na przynajmniej dwie godzinki, aby mogło ono zmięknąć oraz zdelikatnieć.

6. Ozdobienie wierzchu ciasta posiekanymi orzechami włoskimi bądź innymi składnikami według smaku.

Główne zdjęcie: google.com