Niektórzy uważają, że delikatne i przewiewne smażone placuszki przygotowuje się wyłącznie z ciasta drożdżowego, ale wcale tak nie jest... Dlatego cieszę się, że dzisiaj mogę się z Wami podzielić sposobem na to, jak przygotować ciasto na placuszki na kefirze, które później zostaną usmażone. Chcę ujawnić dla Was dwie tajemnice kulinarne!

Wyrabiania ciasta zajmuje niewiele czasu... Najważniejszą rzeczą jest pamiętać, ża wszystkie składniki muszą być albo ciepłe albo powinny mieć temperaturę pokojową... Do miski wlewamy 250 ml ciepłego kefiru, wbijamy 1 kurze jajko, dodajemy 2 łyżki dowolnego oleju roślinnego, a następnie wsypujemy 1 łyżeczkę soli oraz 1 niecałą łyżkę cukru. Wszystko dobrze ubijamy trzepaczką lub widelcem...

A teraz ujawniam mały sekrecik kulinarny! Ważną rzeczą jest dodawanie sody! Jednak nie dodajemy sodę do kefiru, jak czyni to wielu dospodyń domowych, lecz sodę dodajemy do mąki! Oznacza to, że do procesu sporządzania ciasta potrzeba około 600 g mąki. Połowę mąki należy przesiać przez sito do osobnej miski, a następnie dodać 1/2 łyżeczki sody. Teraz należy wszystkie składniki dokładnie wymieszać.

A teraz należy ponownie przesiać mąkę przez sito, wsypując do mieszanki kefirowej (jednak nie jest konieczne przesiewać mąkę po raz drugi).

A kiedy druga porcja mąki zostanie dodana, dodaję resztę... Gotowe ciasto powinno okazać się bardzo miękkie, a nawet lepkie. Jadnek jeśli dodasz więcej mąki, ciasto nie wyjdzie bardzo przewiewne. Wyrobione ciasto pozostawiamy na 10-15 minut.

W tym celu spróbuję wyjaśnić sprawę konieczności dodawania sody! Dlaczego dodaję sodę do mąki, a nie do kefiru!!! Jeśli dodajemy sodę do kefiru, proces gaszenia sody rozpoczyna się natychmiastowo, a po 2 minutach się skończy! Ale jeśli dodasz sodę do mąki, proces gaszenia nastąpi dokładnie w tym momencie, w którym ciasto rośnie! To tworzy porowatą strukturę ciasta.

A teraz uwaga! Ujawniam drugą tajemnice kulinarną! Jest to raczej reguła w przypadku przygotowania przewiewnych placuszków. Z wyrobionego ciasta należy formować placuszki już po 15 minutach, a to oznacza, że nadzienie musi być przygotowane wcześniej! Jako nadzienie możemy wykorzystać wątróbkę z cebulą, tłuczone ziemniaki, jajka ugotowane na twardo z zieloną cebulą... Ja akurat przygotowałam nadzienie z duszonej kapusty!

Również nie trzeba podsypywać mąką podczas formowania placuszków. O wiele lepszą opcją jest posmarowanie olejem roślinnym powierzchni roboczej, a także rąk. Pamiętamy, że placuszki należy smażyć na dobrze rozgrzanym oleju roślinnym z obu stron na wolnym ogniu...

Szybkie placuszki na kefirze zawsze wychodzą przepyszne, bowiem ja zawsze korzystam z zaproponowanych rad kulinarnych. Życzę wszystkim smacznego!

Główne zdjęcie: topvkusniashki.ru