Każdy ogrodnik chce uprawiać na działce duże, zdrowe i soczyste warzywa. Cebula jest jedną z najważniejszych i najczęstszych roślin uprawianych w polskich ogrodach.

Doświadczeni ogrodnicy wypróbowali wielu sposobów, by zwiększyć ich plony i poprawić jakość warzyw w uprawie. Ja również nie jestem wyjątkiem.

Dla każdego warzywa wybrałam skuteczną metodę uprawiania i ciągle ją stosuję w praktyce. Cebula potrzebuje regularnego podlewania, nawozu, ciągłego pielenia, a także prawidłowego sadzenia.

foto: google

Aby cebula wyrosła duża i soczysta, rzeczą konieczną jest dodawanie w odpowiednim czasie nawozów organicznych i mineralnych. Przede wszystkim w sezonie korzystam z cudownego nawozu, o którym dawno temu dowiedziałam się od swojej babci.

Skuteczne dokarmianie cebuli

W swojej praktyce ogrodniczej wypróbowałam różne metody: używałam wodę z popiołem do podlewania ogrodu, kupowałam różnego rodzaju preparaty. Jednak to wszystko nie dorównuje prostej i skutecznej metodzie:

1. Wlewamy 10 litrów wody do wiadra.

foto: google

2. Dodajemy około pół kilograma posiekanej świeżej młodej pokrzywy. Zawiera bowiem elementy, które pozwalają odstraszyć szkodników. Ponadto pokrzywa pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój cebuli.

3. Należy wrzucić do wiadra 300 gramów świeżych drożdży. Pod wpływem drożdży aktywizuje się rozpad związków organicznych.

4. Teraz należy podzielić na kawałki 200 gramów chleba żytniego. Kromki chleba pozytywnie wpływają na żyzność gleby.

Przygotowany roztwór należy postawić w ciepłym miejscu na dwa dni. Nie zapomnij szczelnie przykryć wiadro pokrywką. Po pewnym czasie otrzymaną mieszaninę należy przefiltrować.

Nasz roztwór do podlewania gleby wokół cebuli jest gotowy. Tego rodzaju nawóz nie trzeba stosować często: jeden raz na 2-3 tygodnie bezpośrednio po podlaniu.

foto: google

Dzięki temu cudownemu nawozowi co roku zbieram wysoki plon cebuli. Obficie rosną nie tylko cebule, ale także zielone piórka.

Przez całe lato używam zieloną cebulę do przygotowania letnich sałatek, zup lub po prostu uwielbiam je jako przekąskę na grilla.

Główne zdjęcie: google.com