Największą i najbardziej imponującą jaszczurką jest waran. Występuje w krajach azjatyckich i na niektórych wyspach. Ludzie odnoszą się do tego stworzenia na zupełnie różne sposoby: ktoś lituje się nad ogromnymi zwierzętami i stara się je uchronić przed nielegalnymi polowaniami, podczas gdy inni przeciwnie, uważają je za najbrudniejsze stworzenia na naszej planecie ... Niektórzy nawet je zjadają, a narządy wewnętrzne używają do produkcji leków. Tajowie mają również negatywny stosunek do waranów, ponieważ te jaszczurki atakują zwierzęta domowe i małe dzieci. Na poniższym nagraniu z Tajlandii widzimy ogromną jaszczurkę odganiającą psy.

Warany wyglądają imponująco – dorośli dorastają do trzech metrów długości i ważą około 50 kilogramów. Te gady preferują wilgotne środowisko, dlatego najczęściej żyją na nizinach w pobliżu zbiorników wody. Jaszczurki te są aktywne w ciągu dnia, wygrzewają się na słońcu i spędzają wiele godzin w poszukiwaniu pożywienia. Warany nie tylko dobrze pływają, ale także wspinają się na drzewa. Ich żywotność jest różna w zależności od warunków życia. Średnio żyją 10-12 lat. W ciepłym klimacie stworzenia te mogą rozmnażać się przez cały rok i składać jednocześnie dwa lęgi z potomstwem do 15 sztuk. Tak duża płodność pomaga im przetrwać w ich naturalnym środowisku.

Samotny styl życia sprawia, że ​​warany walczą o swoje łowiska. Dieta tych jaszczurek składa się ze wszystkich małych gatunków zwierząt, owadów i ptaków. W menu może znaleźć się również padlina. Ogólnie rzecz biorąc, warany są w stanie polować na każde stworzenie, które jest mniejsze od nich. W walkach z rywalami często używają nie tylko swoich potężnych łap z pazurami, ale także ogona. Wróg tej gigantycznej jaszczurki często ginie od zadanych mu głębokich ran. Warany stają się najbardziej agresywne w okresie lęgowym.

Spotkanie jednej z tych jaszczurek z psami zostało nagrane w Tajlandii. Dwa zwierzaki ścigały warana, przerażając go głośnym szczekaniem. Jednak wszystko skończyło się dość nieoczekiwanie. Jeden z psów podszedł zbyt blisko do wielkiego gada i został uderzony ogonem.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: travelask.ru