Jakie rośliny nie powinno się trzymać w domu: utajone zagrożenie dla zdrowia. Nie każdy z nas myśli, że nasze ulubione rośliny domowe mogą czasem nam zaszkodzić, a nawet zagrozić zdrowiu naszych bliskich. Z naszego materiału dowiesz się, jakich roślin nie można trzymać w domu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których bawią się i śpią małe dzieci.

Wcześniej pisaliśmy o pożytecznych roślinach doniczkowych, które pomagają oczyszczać powietrze, a nawet zwiększają odporność człowieka. Być może niektóre rośliny domowe należy zastąpić nimi.

DIEFFENBACHIA

Dieffenbachia stała się dość popularną rośliną domową, którą można znaleźć w co drugim mieszkaniu. Często umieszczana jest w pokojach dziecięcych, co stanowi zagrożenie dla małego dziecka. Jeśli liść dieffenbachii jest uszkodzony lub złamany, wydziela trujący sok - substancja ta może poparzyć błonę śluzową człowieka, zwłaszcza jeśli dostanie się do oczu, nosa lub ust. Niebezpieczne jest również przesadzanie dieffenbachii za pomocą sztućcy - jeśli nie zostaną dobrze umyte, trujący sok może dostać się do żywności.

OLEANDER

Duży krzew o pięknych różowych kwiatach zwany oleandrem przybył do nas z krajów subtropikalnych. Teraz modne jest umieszczanie go na dziedzińcu prywatnego domu, a czasami ludzie nawet przynoszą tę roślinę do domu, ale jest to duży błąd, który może przynieść nieprzyjemne konsekwencje. Chodzi o to, że łodygi, kwiaty, liście, a nawet owoce oleandra są trujące. Dlatego nie zaleca się ich uprawiania w rodzinie, w której są dzieci, które mogą bawić się rośliną. Przy przesadzaniu trzeba też zachować szczególną ostrożność - oleander może wydzielać toksyczny sok, w kontakcie z którym należy dokładnie umyć ręce. Nie zaleca się również przebywania w pobliżu tej rośliny przez długi czas - zapachem kwiatów można się zatruć.

AZALIA

Uwielbiana przez wielu azalia kwiatnie pięknymi kwiatami o różnych odcieniach. Możesz ją podziwiać bez końca, ale nie zapomnij o ostrożności. Wiadomo, że w liściach roślin z rodzaju rododendronów, do którego zalicza się azalia, znajdują się alkaloidy - służą do pozyskiwania niektórych środków odurzających. Dzieci nie powinny dotykać liści azalii, a dorosłym zaleca się ostrożność, ponieważ zawierają trujący sok. Konsekwencje dostania się go do organizmu to obfite wydzielanie śliny, pieczenie w ustach i nudności. Trujący sok z azalii w dużych ilościach może być śmiertelny.

KROCIEŃ

Inną popularną rośliną doniczkową, która może sprawić właścicielom niemiłą niespodziankę, jest krocień lub kroton. Wiele osób lubi go za ozdobne liście, ale to one ukrywają zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Zawierają toksyczny sok, który w przypadku spożycia może powodować wymioty, biegunkę i kontaktowe zapalenie skóry. Zawsze zakładaj rękawiczki podczas przesadzania krotonu lub wycierania jego liści. Najlepiej też nie mieć tej rośliny w domu z małymi dziećmi.

PELARGONIA

Niebezpieczeństwo związane z domową rośliną może polegać nie tylko na zatruciu trującymi sokami. Na przykład osoby podatne na reakcje alergiczne muszą uważać na pelargonie. Początkowo roślina ta nie daje żadnych skutków ubocznych, ale potem jest zdolna do wywoływania alergii - aeroalergeny mogą przenikać do organizmu. Czasami reakcja objawia się natychmiast po dotknięciu liści lub łodygi pelargonii. Nawet jeśli żaden członek rodziny nie cierpi na alergie, nie należy umieszczać tego kwiatu w pokoju dziecięcym - w przypadku spożycia zakłóca trawienie i zwiększa lepkość krwi. Dlatego najlepiej trzymać pelargonie na balkonie.

Główne zdjęcie: volkovysk.by