Ten dom jest całkowicie samowystarczalny. Generuje trzy razy więcej energii niż zużywa i buduje się w 15 dni!

Dom ten został wynaleziony i zbudowany w Madrycie przez Hiszpanów z Instytutu Architektury Postępowej. Jest całkowicie samowystarczalny. Dach domu pokryty jest nowoczesnymi elastycznymi panelami fotowoltaicznymi, które wykorzystują energię słońca i robią to tak wydajnie, że dom produkuje trzy razy więcej energii niż zużywa.

Sam budynek jest wykonany z drewna, sklejki i innych trwałych materiałów. Ma ergonomiczny kształt i dużą liczbę okien zapewniających naturalne światło i wentylację. A na dachu znajdują się pojemniki do zbierania wody deszczowej.

Zaokrąglony kształt pozwala na uzyskanie maksymalnej objętości wewnętrznej przy małej powierzchni zewnętrznej. A fakt, że dom jest podniesiony na trzech „nogach”, pozwala jego mieszkańcom wypoczywać w cieniu na świeżym powietrzu.

Projekt nosi nazwę Fab Lab House i został opracowany dla małych miasteczek i przedmieść w Hiszpanii. Wyjątkowość polega na tym, że montaż takiej konstrukcji zajmuje tylko 15 dni. A ze względu na brak drogich materiałów i elementów dekoracyjnych ma niski koszt.

Powierzchnia „słonecznego” domu wynosi 75 metrów kwadratowych, a zasoby jakimi dysponuje z łatwością wystarczą dla czteroosobowej rodziny. Projekt zdobył już pierwsze miejsce w European Solar Europe People's Choice Award za ekologiczne projektowanie domów.

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

Główne zdjęcie: leafclover.club