Według Księgi Rekordów Guinnessa, historyczny rekord liczby dzieci urodzonych od jednej matki należy do Walentiny Wasiljewej, żony rosyjskiego chłopa Fiodora Wasiliewa.

Płodna mama przeżyła 76 lat, a między 1725 a 1765 rokiem urodziła 69 dzieci: 16 par bliźniąt, 7 trojaczków i 4 razy – czwórki. 67 dzieci przeżyło niemowlęctwo (jedno z bliźniaków nie przeżyło).

foto: kakao.im

Wiadomo, że Fiodor Wasiliew był chłopem i mieszkał w obwodzie Szuiskim w Rosji w XVIII wieku (obecnie jest to obwód Iwanowa Federacji Rosyjskiej). Jednak wyczyn jego żony został oficjalnie uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa. Walentina jest uważana za najpłodniejszą matkę w historii.

1 matka i 69 dzieci:

4 × 4 = 16

7 × 3 = 21

16 × 2 = 32

69 dzieci w 27 porodach.

Pierwsza wzmianka o dzieciach Fiodora Wasiliewa pochodzi z 1783 roku. Informacja została umieszczona w czasopismie „The Gentleman’s Magazine” (nr 53, s. 753, Londyn). Mówi się, że ta informacja, „choć zdumiewająca, zasługuje na pełne zaufanie, ponieważ została udostępniona przez angielskiego kupca z Sankt Petersburga i przekazana bezpośrednio jego krewnym, którzy mieszkają w Anglii; wspomniano też, że chłop ma zostać przedstawiony cesarzowej”.

Te same informacje zostały podane w pracy I. N. Boltina na temat historii Rosji w 1788 r., a także w 1834 roku w książce A. P. Baszuckiego „Panorama Sankt Petersburga”.

Niektóre źródła kwestionowały prawdziwość tych informacji. Najwyraźniej nikt poważnie nie sprawdził prawdziwości tych twierdzeń, więc jest mało prawdopodobne, że uda się kiedykolwiek zweryfikować to, o czym wspomnieliśmy.

Niemniej jednak dane dotyczące dzieci Fiodora Wasiliewa znajdują się w Księdze Rekordów Guinnessa.

foto: kakao.im

Ciekawe również jest to, że Fiodor miał nawet więcej dzieci, niż jego żona w 27 porodach! Ten człowiek został ojcem dla 87 dzieci!

foto: kakao.im

Druga żona Wasiliewa urodziła 18 dzieci – 6 bliźniąt i 2 trojaczki. Tak więc Fiodor Wasiliew był ojcem 87 dzieci, z których co najmniej 82 dożyło dorosłości.

Niestety nie mamy wiarygodnych zdjęć rodziny Wasiliewych. Zdjęcie w tym artykule publikujemy jako ilustracja tej historii, jednak nie isnieje dowodów na to, że jest na nim przedstawiona rodzina Fiodora i Walentiny z wieloma ich dziećmi.

Chociaż rekordową liczbę dzieci urodzonych przez Walentinę trudno uznać za niepodważalny fakt historyczny, jest całkiem możliwe, że miała rzadką genetyczną predyspozycję do hiperjajeczkowania (wielu owulacji w jednym cyklu). To zjawisko dodaktkowo zwiększa szansę na zajście w ciążę mnogą.

Z punktu widzenia biologii kobieta może zajść w ciąże i urodzić 27 razy!

Główne zdjęcie: kakao.im