Odpowiednie jedzenie może uchronić Cię przed bezsennością.

Często uczucie głodu pojawia się wieczorami, a niektórzy szczególnie chcą coś zjeść tuż przed snem. W tym czasie w organizmie zachodzi wiele reakcji chemicznych, których konsekwencje odczuwalne są rano. Jakie produkty nie tylko nie zaszkodzą, ale wręcz się przydadzą, jeśli zjesz je na noc?

Migdały

Migdały są źródłem wielu składników odżywczych, na przykład 28-gramowa porcja zawiera 18% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na fosfor i 23% ryboflawiny, jednej z najważniejszych witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Regularne spożywanie migdałów zmniejszy również ryzyko zaostrzenia niektórych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu II i niektóre choroby serca. Ponieważ orzechy zawierają zdrowe tłuszcze jednonienasycone, błonnik i przeciwutleniacze.

Badania wykazały, że migdały bezpośrednio wpływają na jakość snu. Wraz z kilkoma innymi rodzajami orzechów są źródłem hormonu melatoniny, który reguluje zegar biologiczny człowieka i sygnalizuje, kiedy należy przygotować się do spania.

Ponadto migdały zawierają magnez, którego dostateczne spożycie sprzyja poprawie jakości snu, szczególnie osobom cierpiącym na bezsenność.

Indyk

Indyk jest bogaty w białko, prawie 8 gramów białka jest zawartych w 28-gramowej smażonej porcji mięsa. Ten element jest ważny dla utrzymania napięcia mięśniowego i regulacji apetytu. Ponadto indyk zawiera witaminy i minerały, takie jak ryboflawina, selen i fosfor.

Niektórzy ludzie czują się zmęczeni lub nawet śpiący po obfitym posiłku z indyka. Dzieje się tak, ponieważ zawiera on aminokwas tryptofan, który zwiększa produkcję melatoniny, hormonu snu.

 

Wysoka zawartość białka w mięsie może również powodować lekkie zmęczenie. Niektóre badania wykazały, że umiarkowane spożycie białka przed snem prowadzi do lepszej jakości snu - między innymi ludzie śpią głębiej i rzadziej budzą się w nocy.

Kiwi

Jeden owoc zawiera tylko 42 kalorie i znaczną ilość składników odżywczych, w tym 71% dziennej dawki witaminy C dla osoby dorosłej. Zawiera również dużo kwasu foliowego, potasu i innych korzystnych pierwiastków śladowych.

Kiwi pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, zmniejsza stany zapalne i obniża poziom cholesterolu. Wynika to z dużej zawartości błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy karotenoidowych.

Według badań kiwi jest jednym z najlepszych pokarmów do spożycia przed snem. W czterotygodniowym eksperymencie 24 dorosłych zjadało dwa kiwi każdego wieczoru godzinę przed pójściem spać. Miesiąc później zasynalo 42% szybciej niż przed udziałem w badaniu, budzili się w środku nocy o 5% rzadziej, a czas snu wydłużył się o 13%.

Efekty sprzyjające zasypianiu są czasami przypisywane serotoninie, która również znajduje się w owocach. Ta substancja chemiczna pomaga regulować cykl snu.

Ryż

Uważa się, że jedzenie białego ryżu przynajmniej godzinę przed snem może poprawić jego jakość.

W jednym badaniu porównano wzorce snu 1848 osób i przyjrzano się, jaki mają związek z ilością zjadanego ryżu, chleba i makaronu. Okazało się, że ci, którzy jedli więcej ryżu, spali dłużej i lepiej.

Ryba

Ryby takie jak łosoś, tuńczyk, pstrąg i makrela są niezwykle zdrowe dzięki wyjątkowo dużej ilości witaminy D.

Połączenie kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D w tłustych rybach pozytywnie wpływa na jakość snu, ponieważ zwiększają produkcję serotoniny.

W jednym z badań mężczyźni, którzy jedli 300 gramów łososia atlantyckiego trzy razy w tygodniu przez sześć miesięcy, zasypiali około 10 minut szybciej niż ci, którzy jedli kurczaka, wołowinę lub wieprzowinę.

Te produkty są nie tylko dobre do snu, ale także ogólnie mają pozytywny wpływ na organizm. Są bogate w składniki odżywcze, minerały i witaminy, które poprawią Twoje ogólne samopoczucie.

Główne zdjęcie: championat.com