W ciągu 45 dni indyjska wioska w regionie Sivaganga w stanie Tamil Nadu żyła bez latarni ulicznych, dając nowy przykład życzliwości.

Pottakudi, wioska ze 120 domami, wyłączyła wszystkie 35 latarni uliczne, aby uratować pisklęta rudzika, który zbudował gniazdo w głównej tablicy rozdzielczej. Życzliwość mieszkańców wioski wobec ptaka i jego młodych podbiła Internet i miłośników zwierząt.

Karuppu Raja, który od ponad dziesięciu lat włącza latarnie każdego dnia o 18:00, ponieważ tablica rozdzielcza znajduje się w pobliżu jego domu, jako pierwszy zauważył ptasie gniazdo.

Raja, który kochał ptaki od dzieciństwa, zrobił zdjęcia gniazda wewnątrz skrzynki i udostępnił je w grupie WhatsApp, aby uzyskać opinię mieszkańców wioski na temat tego, jak uratować ptaka i jego pisklęta. Według Rajiego jedynym rozwiązaniem była decyzja o nie włączaniu światła. W innych przypadkach rudzik, zauważając zbliżanie się ludzi, opuszczał gniazdo i mógł nie wrócić do piskląt.

Podczas gdy niektórzy byli przeciwni, mówiąc, że wyłączenie latarń spowoduje niedogodności dla mieszkańców wioski w godzinach wieczornych, Raja powiedział, że większość ludzi zgodziła się z jego propozycją.

„Wyjaśniłem kobietom i dzieciom, że tak wiele gatunków ptaków wyginęło i nie możemy pozwolić, aby rudzik poszedł tą samą drogą. Kobiety były bardzo przychylne i zgodziły się na propozycję wyłączenia świateł ulicznych. Odcięliśmy też zasilanie, żeby nic się nie stało z gniazdem”- powiedział Raja.

Codziennie robił zdjęcia i filmy z ptakiem i jego pisklętami, aby informować ludzi.

Po 45 dniach ptak z pisklętami opuścił gniazdo, a światło zostało ponownie włączone.

Główne zdjęcie: gismeteo.ru