Do połowy lipca 2018 roku niewiele osób znało nazwisko prezydenta Chorwacji. Ale po finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej o Kolindzie Grabar-Kitarovich mówiło się na całym świecie.

Kolinda nie wstydziła się (a co najważniejsze nie bała się) oglądać z innymi kibicami mecze reprezentacji na trybunie. Grabar-Kitarovic się cieszyła i była pełna dumy ze swoich zawodników, którzy wywołali sensację, dochodząc do finału Mistrzostw Świata. Kolinda nie przestraszyła się nawet ulewnego deszczu, który spadł podczas ceremonii wręczenia nagród uczestnikom meczu w finale mistrzostw świata. Uściskała zarówno prezydenta Francji, jak i zawodników obu drużyn.

Tak, jej kraj przegrał decydujący mecz z Francuzami, ale ona sama swoją szczerością, otwartością i życzliwością podbiła serca wielu ludzi w różnych częściach świata. Oto kilka faktów z życia prezydenta Chorwacji.

Kolinda urodziła się w maleńkiej wiosce Lubarska koło Rijeki w rodzinie rzeźnika. Dziewczyna dorastała jako prawdziwa chłopczyca. Uwielbiała grać w piłkę z chłopcami. Jednym z jej ulubionych zajęć było polowanie z ojcem. Nawiasem mówiąc, rodzice marzyli o chłopcu.

foto: lemurov.net

Dziewczyna chodziła do szkoły do sąsiedniego miasta Rijeka. To dość duże chorwackie miasto, więc mieszkankę Lubarska potraktowano jak wieśniaczkę. Śmiali się również z jej „wiejskiego” dialektu. Ale mimo to Kolinda dostawała tylko doskonałe oceny. Stając się dorosłą, Kolinda bardzo chciała pracować jako stewardesa lub tłumacz.

foto: lemurov.net

Dobre oceny w szkole pomogły młodej dziewczynie w otrzymaniu stypendium na studia w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do domu Kolinda kontynuowała studia na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Tutaj studiowała stosunki międzynarodowe. Od czasu studiów w Stanach Zjednoczonych przyzwyczaiła się do samodzielnego zarabiania na życie. Przyszły prezydent mógłby z łatwością pracować jako praczka.

foto: lemurov.net

Po upadku Jugosławii i uzyskaniu przez Chorwację niepodległości Kolinda postanowiła spróbować swoich sił w polityce. Znając jednocześnie kilka języków, pracowała jako doradca w kilku ministerstwach, pracowała w chorwackiej ambasadzie za granicą.

foto: lemurov.net

W 2003 roku, w wieku 35 lat, Grabar-Kitarovic została posłem chorwackiego parlamentu. Później dołączyła do rządu, będąc na stanowisku Ministra ds. Integracji Europejskiej i Spraw Zagranicznych.

foto: lemurov.net

19 lutego 2015 roku Grabar-Kitarovic została pierwszą kobietą w historii Chorwacji, która objęła stanowisko prezydenta.

foto: lemurov.net

Poznała swojego męża Jakova Kitarovica, gdy była jeszcze studentką. W 1996 roku para zdecydowała się oficjalnie zarejestrować swój związek. Kolinda ma dwójkę dzieci. Wychowuje córkę Katarinę (17 lat) i syna Lukę (15 lat).

W zeszłym roku kilka wpływowych magazynów nazwało Kolindę jedną z najpotężniejszych kobiet na świecie.

foto: lemurov.net

W kraju politykę prezydenta popiera prawie 60% ludności.

Przez całe życie zachowała swoją dziecięcą miłość do piłki nożnej. Wielu polityków i światowych przywódców, których spotkała Kolinda, nosi chorwacką koszulkę narodową.

Grabar-Kitarovic stara się ubierać skromnie, ale z gustem.

Prezydenta Chorwacji często można spotkać w transporcie publicznym (i nie tylko przed wyborami).

Zdarza się, że Kolinda sama idzie na targ. I oczywiście rozmawia tam ze zwykłymi Chorwatami o ich problemach.

foto: lemurov.net

Kolinda Grabar-Kitarovich nazywana jest w kraju „prezydentem, wybranym przez naród”.

Główne zdjęcie: lemurov.net