W Internecie można znaleźć zdjęcie niezwykłego budynku, którego fasada wydaje się ślizgać, odsłaniając zniszczone i brzydkie piętro. Dowiedzieliśmy się jak powstał ten obiekt architektoniczny i co się z nim stało.

Niezwykły dom znajdował się w niewielkim nadmorskim brytyjskim miasteczku Margate, w jego biednej okolicy Cliftonville. Pojawił się za sugestią młodego i kreatywnego architekta Alexa Chinnecka, znanego z tego, że pracuje ze starymi, często opuszczonymi budynkami.

foto: lemurov.net

Generalnie budynek, który został wzniesiony w XIX wieku, przez dziesięć lat stał pusty. Został on przejęty przez władze lokalne, które planowały wyburzenie budynku, aby na jego miejscu postawić nowy. Nawiasem mówiąc, wiele domów w okolicy zostało odrestaurowanych, według statystyk z Google Maps.

foto: lemurov.net

Alex Chinneck namówił urzędników, by nie wyburzali domu, ale żeby choć na chwilę zamienili go w zabytek. W 2013 roku władze zgodziły się i rozpoczęto prace. Zakrzywioną elewację wykonano w miejscowej cegielni, a ramy z nietypowymi oknami wykonano w fabryce okien. Okazało się to niezwykłe. Fasada sprawiała, że ​​wyglądało to tak, jakby ześlizgnęła się i „odsłoniła” górne piętro. Co więcej, dolna część, która, nawiasem mówiąc, zasłoniła dół, jest widoczna tylko podczas zbliżania się do obiektu i tylko pod pewnym kątem.

foto: lemurov.net

Na renowację wydano imponującą sumę - 100 tysięcy funtów szterlingów. Czy te koszty były uzasadnione? Nie wiadomo. Zgodnie z pomysłem Alexa Chinnecka, który pracował nad elewacją domu, dom miał przyciągać uwagę turystów. Kiedyś miasto Margate było bardzo popularne wśród Brytyjczyków i turystów, ale potem o nim zapomniano. Napływ turystów jeszcze się nie wznowił. Choć po remoncie o tym ciekawym budynku pisało wiele mediów.

foto: lemurov.net

Co się stało z „półnagim” domem po szczytowym okresie jego sławy? Nikt nie śledził dalszych losów tego niezwykłego obiektu. Ale jeśli sprawdzić te same statystyki Google Maps, można dojść do wniosku, że budynek został jednak zburzony, jak pierwotnie było zaplanowane. Ponadto w okresie od 2016 do 2018 na terenie zniszczonego domu nic nie było. Czy władze zbudowały później coś innego w tym samym miejscu? Tylko lokalni mieszkańcy wiedzą o tym na pewno.

foto: lemurov.net

Główne zdjęcie: lemurov.net