Na naszej planecie jest wiele ciekawych miejsc, w tym, w których można nie tylko zjeść, ale także zaczerpnąć estetycznej przyjemności. Dowiedzieliśmy się, że we wietnamskim Ho Chi Minh City jest już kilkanaście niezwykłych kawiarni z rybami koi.

Koi to specjalne karpie, a dokładniej rodzaj innego wodnego mieszkańca, który nazywa się karp amurski. W sumie istnieje około ośmiudziesięciu gatunków różniących się wielkością, kolorem i łuskami. A tytuł honorowy karpia koi może otrzymać tylko osobnik, który przeszedł aż sześć etapów dokładnej selekcji.

Pierwsze wzmianki o tak jaskrawej rybie pochodzą z XIV wieku. Hodowla rozpoczęła się w Japonii, a karpie przybyły tu prawdopodobnie z Chin. Początkowo przedstawiciele klasy chłopskiej zajmowali się hodowlą ryb do celów żywieniowych.

foto: lemurov.net

Ale kiedy pojawił się niezwykły okaz o pięknym kolorze, został pozostawiony i wychowany jako zwierzę domowe. A potem szlachetni ludzie zainteresowali się tego rodzaju hobby i od tego czasu ozdobne karpie koi zaczęto hodować w dużych stawach, aby ozdabiać terytoria zamków i pałaców.

Świat dowiedział się o jkolorowych i niezwykłych karpiach koi dopiero na początku ubiegłego wieku, kiedy pokazano je na wystawie w Tokio. Dziś hodowla takich wodnych mieszkańców jest praktykowana wszędzie, a w niektórych krajach istnieją całe kluby. A we Wietnamie popularne są tak zwane restauracje z koi i kawiarnie z koi, które faktycznie ulokowane na płytkich stawach.

foto: lemurov.net

Lokal gastronomiczny z karpiami wygląda jak sztuczny płytki zbiornik, w którym dosłownie roi się od karpi koi. Albo bezpośrednio w wodzie, albo na specjalnych wyspach połączonych ścieżkami ustawione są stoliki i miejsca dla zwiedzających. Goście restauracji i kawiarni delektują się napojami i jedzeniem, obserwując życie karpia. Można także karmić ryby specjalnym pokarmem, który jest również oferowany klientom.

foto: lemurov.net

W Ho Chi Minh City jest już kilkanaście kawiarni stawów. A szczególnie często odwiedzają je młode pary, a także rodziny z dziećmi. Ryby można karmić, nie boją się ludzi i dosłownie płyną do rąk, więc można je było swobodnie dotykać.

foto: lemurov.net

Uważa się, że akwaria pomagają odwracać uwagę od złych myśli i łagodzić stres. A sądząc po tym, że w restauracjach z karpiami koi zawsze jest dużo gości, naprawdę jest ten pozytywny efekt. Chciałbyś odwiedzić taką kawiarnię?

Główne zdjęcie: lemurov.net