Właścicielka wyjątkowego psa przez dziewięć miesięcy nie zdawała sobie sprawy, że jej pupil nic nie widzi – dopóki lekarze jej o tym nie powiedzieli.

Pies rasy border collie o imieniu Dave jest uznawany w Wielkiej Brytanii za „cud medyczyny”. Może swobodnie poruszać się po domu, omijać kałuże i doły na drodze, biegać i bawić się z innymi psami, będąc całkowicie niewidomym. Według właścicielki psa, Brytyjki Jane Downs, jej pupil, który ma około 5-7 lat, urodził się z nierozwiniętą siatkówką, co wyklucza możliwość, że coś widzi.

„Nikt nie ma wytłumaczenia jego zachowania. To tajemnica medyczna”- mówi Jane.

Jane nie od razu dowiedziała się o cechach zdrowotnych zwierzaka. Piesek wiódł pełne i szczęśliwe życie w jej domu przez około rok, aż w lutym 2020 roku, podczas wizyty w klinice weterynaryjnej, lekarz zszokował ją wiadomością, że pies jest niewidomy. „To bardzo dziwne – mówi Brytyjka. - Dave jest niewidomym psem, który widzi. Może to szósty zmysł? Oszukał wszystkich - nawet mnie, swoją właścicielkę”.

foto: google

Jane kupiła Dave'a w schronisku dla zwierząt i nikt nie powiedział nic o jego ślepocie - być może dlatego, że pracownicy placówki sami o tym nie wiedzieli. Wyszedłszy ze schroniska szczęśliwy pies wskoczył na tylne siedzenie samochodu i poszedł zapoznać się z nowym domkiem. Tylko kilka razy w roku Dave zderzył się z dużymi przedmiotami, ale Jane przypisała to temu, że pies pasterski, który od wielu lat mieszka w stodole, jest po prostu nieprzyzwyczajony do budynku mieszkalnego.

foto: google

Aby potwierdzić diagnozę, kobieta skonsultowała się z Davidem Williamsem, czołowym okulistą z Uniwersytetu Cambridge. Przeprowadził badanie i stwierdził, że Dave był niewidomy od urodzenia. Lekarz był zdumiony zachowaniem zwierzęcia. „Widziałem wiele niewidomych psów i wszystkie wpadały na przedmioty, a Dave… jest psem wyjątkowym. Przez 33 lata praktyki natknąłem się na wiele przypadków, ale nie potrafię tego wyjaśnić”- powiedział ekspert w wywiadzie dla lokalnej gazety.

foto: google

W październiku zeszłego roku Dave’owi pojawił się sąsiad - rodzina wzięła drugiego psa o imieniu Sammy. Teraz życie border collie jest o wiele przyjemniejsze. Psy igrają, radośnie biegają, spacerują razem i jeżdżą autem. Dave nie boi się otwartych przestrzeni i doskonale orientuje się nawet w nieznanym otoczeniu. Jedynym miejscem, w którym objawia się jego niepewność, jest plaża. Dave nigdy nie był w stanie przezwyciężyć strachu i wejść do wody, ale ten strach mógł rozwinąć się nie z powodu ślepoty, ale po prostu z niechęci do dużych zbiorników wodnych. Tak też się dzieje.

A oto opowieść o Dave'ie po angielsku, w której można zobaczyć, jak pies przechodzi test z przeszkodami:

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com