Za człowieka z najdłuższą brodą uznano na początku ubiegłego wieku rolnika z amerykańskiego stanu Missouri. Ale jeszcze bardziej zaskakujący jest powód, dla którego porzucił brzytwy i nożyczki na pół wieku. Proponujemy wycieczkę w tę historię.

30-letni Valentine Tapley, mieszkaniec stanu niewolniczego, podobnie jak większość jego rodaków, nie był za republikaninem Abrahamem Lincolnem. Polityk reprezentował interesy przemysłowej północy i opowiadał się za zniesieniem systemu niewolniczego, co wywołało dezaprobatę rolnika. Mężczyzna poprzysiągł, że jeśli Lincoln wygra wybory prezydenckie, nigdy więcej nie przytnie brody.

foto: lemurov.net

6 listopada 1860 Lincoln został ogłoszony szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych, a Valentine Tapley musiał dotrzymać swojej obietnicy. Nawiasem mówiąc, zawsze nosił długą brodę, do tego czasu osiągnęła już półtora metra. Mężczyzna musiał ją ukrywać pod ubraniem, aby nie przeszkadzała mu w pracy na farmie.

Z biegiem czasu musiał ją owijać wokół tułowia, a potem Tapley zaczął używać specjalnie uszytego jedwabnego etui. Został uznany za rekordzistę, gdy długość brody przekroczyła dwa i pół metra. Rolnik zasłynął, został nawet zaproszony na wystawę w Europie, Muzeum Londyńskie było gotowe zapłacić za jego udział kolosalną sumę pięciu tysięcy dolarów, w porównaniu do obecnego kursu jest to równowartość stu dwudziestu pięciu tysięcy dolarów!

foto: lemurov.net

Ale dumny rolnik odmówił podróży. Trzeba powiedzieć, że był dumny ze swojej brody, jego sąsiad sędzia miał równie szykowną, ale wciąż nie tak długą, dwumetrową brodę.

Reporterzy często pisali o Valentine Tapley’u jako o lokalnym celebrycie, jednak nie lubił pytań o jego rekord świata. Rolnik zmarł w 2010 roku w wieku osiemdziesięciu lat.

foto: lemurov.net

Długość brody w tym czasie przekraczała trzy i pół metra, do końca zajmował się pracą fizyczną, był szczególnie ostrożny przy otwartym ogniu. O tym, że broda była dla niego szczególną dumą i wartością, świadczy rozkazanie jego krewnym, aby chronić jego szczątki przed kradzieżą.

Główne zdjęcie: lemurov.net