Dla głuchej kotki utrata wzroku może być prawdziwą tragedią. Co więcej, właściciele posunęli się już bardzo daleko, ucząc języka migowego swojego pupila. Na szczęście oczy zostały uratowane - cały świat zbierał fundusze na operację.

Kot o imieniu Kafka trafił do Jamesa Dickensona i Joe Brydon w wieku trzech miesięcy. Właściciele wiedzieli już, że zabierają zwierzę z hipoplazją móżdżku, schorzeniem neurologicznym powodującym zaburzenia koordynacji ruchowej. Ale w domu pojawił się inny problem - kotka okazała się głucha, pisze Metro.co.uk.

James i Joe nie zamierzali się poddać. Nauczyli się komunikować ze zwierzęciem za pomocą języka migowego. Rękami uczyli ją sztuczek, pokazywali znaki wskazujące na porę obiadu, spacer, naganę za psikusy. Do wszystkiego można się przyzwyczaić. Kafka nauczyła się więc żyć w świecie stworzonym dla niej przez dwoje kochających się ludzi.

Na początku 2021 roku właściciele zauważyli, że źrenice kotki zaczęły się mętnieć. Wizyta u weterynarza potwierdziła, że ​​Kafce rozwija się zaćma w obu oczach. Zdaniem ekspertów kotka nadal widziała, ale tylko obiekty w ruchu lub kontrastujące kolory.

Głucha kotka bez wzroku – James i Joe bali się to sobie nawet wyobrazić! Na szczęście choroba została wykryta na wczesnym etapie, co oznacza, że ​​oczy można było jeszcze uratować. Ale operacja była kosztowna, a para miała mało czasu.

Zebranie wszystkich niezbędnych funduszy zajęło Jamesowi i Joe około miesiąca. Ogromną pomocą było miejscowe schronisko, z którego para zabrała Kafkę. Operacja zakończyła się sukcesem - okuliści przywrócili kotce zdolność komunikowania się. Wizyty kontrolne u lekarza potwierdziły, że kotka ma wyraźny wzrok.

Zmiany w zachowaniu zwierzaka zauważyli także jego właściciele. Kafka milczała tylko przez kilka dni – najwyraźniej przyzwyczajając się do ochronnego plastikowego stożka, który założono jej na szyję. A potem wróciła do swojego dawnego stanu zabawy i wyruszyła na polowanie na mrówki i szalone wyścigi po domu. Dla kotki z jej stanem zdrowotnych taka aktywność nie jest zbyt typowa. Jednak jej gwałtowne, radosne usposobienie pomaga jej przezwyciężać trudności.

Główne zdjęcie: google.com