Nie wystarczy urodzić dziecko, trzeba jeszcze wychować porządną osobę, a to nigdy nie było łatwym zadaniem. Ale my dowiedzieliśmy się, że niektóre techniki z epoki kamienia są tak skuteczne, że są nadal używane. Które?

Rysunek rozwojowy

foto: lemurov.net

We Francji odnaleziono jaskinię, której ściany pokryte są wzorami wykonanymi wyłącznie przez dzieci. Sciany były pokryte błotem, po którym dzieciaki przejeżdżały palcami – niezawodna metoda rozwijania motoryki rąk, wyobraźni i przekazywania informacji.

Niemowlęta były noszone ze sobą podczas wykonywania obowiązków bytowych

foto: lemurov.net

Po pierwsze, jest kontakt z matką i dziecko jest spokojne. Po drugie, nie zgubi się i żaden drapieżnik go nie zaatakuje. Po trzecie, nie trzeba wybierać między opieką nad dzieckiem a wykonywaniem prac domowych.

Wspólne gry w różnym wieku

foto: lemurov.net

Dzieci niekoniecznie potrzebują zabawek, dzieci dobrze się ze sobą bawią. Jeśli na placu zabaw będą dzieci w różnym wieku, będą się od siebie uczyć i szybciej rozwijać.

Starzy ludzie są najlepszymi nauczycielami

foto: lemurov.net

Osoba starsza nie może pracować z pełnym oddaniem, ale ma bogate doświadczenie. Idealny kandydat do nauczania dzieci - przekaże mądrość, nauczy prawdziwych umiejętności i będzie opiekować się dzieckiem.

Butelka do karmienia

foto: lemurov.net

Karmienie piersią zależy od wielu czynników i nie zawsze jest dostępne. Ale już 5000 lat temu ludzie zaczęli wytwarzać naczynia na mleko, specjalnie przystosowane dla niemowląt. Świadczy o tym kształt i ślady produktów mlecznych w środku.

foto: lemurov.net

Pocieszenie całą rodziną

foto: lemurov.net

Dziecko nie potrafi powiedzieć, co go dręczy, dlatego trzeba stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki, aby płacz był tylko sygnałem czegoś ważnego, a nie fałszywym alarmem. Dlatego rodzice starali się pocieszyć dziecko, aby nie martwił się na próżno.

Rób jak ja

foto: lemurov.net

Najlepszym sposobem nauczenia czegoś jest przykład. W dosłownym sensie weź dłoń dziecka i kontroluj ją, pokazując ruchy. Większość pracy ludzi w epoce kamienia to praca ręczna, więc była ona bardzo istotna.

Główne zdjęcie: lemurov.net