Turek próbował różnych sposobów na zmniejszenie stresu i niepokoju w stadzie i wreszcie znalazł technologię, która sprawia, że ​​krowy czują się szczęśliwsze.

Turecki rolnik Izzet Kocak przeprowadził ciekawy eksperyment, dzięki któremu udało mu się zwiększyć wydajność mleka o 22%. Założył swoim krowom okulary VR, w których pokazał im kwitnącą letnią łąkę z zieloną trawą. Na widok zalanych słońcem pastwisk poprawiał się nastrój zwierząt, natomiast zmniejszał się poziom stresu i niepokoju. Krowy zaczęły produkować więcej mleka – według The Sun produkcja mleka wzrosła z 22 do 27 litrów dziennie.

Według Izzeta to nie pierwszy raz, kiedy próbował stymulować stado poprzez tworzenie pozytywnych emocji. Wcześniej rolnik grał muzykę klasyczną swoim 180 krowom, ale nie osiągnął znaczących rezultatów. Jest bardzo zadowolony z eksperymentu z okularami VR. Turek planuje zakupić co najmniej 10 dodatkowych par okularów.

Sesja przebiega mniej więcej następująco:

Source: youtube.com

Według Daily Mail okulary używane przez Kocaka zostały zaprojektowane specjalnie dla zwierząt przez weterynarzy. Podstawę zaczerpnięto ze zwykłych „ludzkich” okularów wirtualnej rzeczywistości, które zostały zmodyfikowane tak, aby pasowały do ​​głowy krowy. Specjaliści IT dostosowali matrycę kolorów, biorąc pod uwagę specyfikę wzroku zwierząt. Tak więc, chociaż krowy potrafią rozróżniać kolory, nie postrzegają kolorów czerwonego i zielonego, a zamiast tego widzą delikatne odcienie żółci i błękitu.

Zdjęcia i filmy krów w okularach wirtualnej rzeczywistości mogą stać się memem, sądząc po reakcjach użytkowników na portalach społecznościowych. Większość postrzega je z humorem. A niektórzy czytelnicy nazwali nawet eksperyment „krowią wersją filmu Matrix”.

Główne zdjęcie: google.com