Mały Djibril samotnie tulił się do miękkiej zabawki i nie chciał zejść z ludzkich rąk, ale w jego życiu wszystko się zmieniło na lepsze.

Młode szympansy - tak jak ludzkie dzieci - potrzebują miłości i opieki. Jednak u zwierząt nie jest rzadkością, że samica porzuca swoje potomstwo z takich czy innych powodów. To właśnie stało się w 2019 roku w Zoo na wyspie Malaga, kiedy maleństwo Djibril zostało pozostawione bez opieki matki zaraz po urodzeniu. Kika, która została zabrana z cyrku, gdzie była źle traktowana, po prostu nie wiedziała jak zająć się swoim noworodkiem i porzuciła go na pastwę losu.

Opiekunowie musieli znaleźć dla Djibrila nową matkę, która mogłaby dać mu coś, czego człowiek nigdy nie mógł mu dać. Czekając na nią, mały szympans znalazł ukojenie w ramionach pluszowej zabawki, która tak bardzo przypominała mu jego samego. Zdjęcie maleństwa przytulonego do pluszowej małpki obiegło media społecznościowe i nikogo nie pozostawiło obojętnym.

Na szczęście wkrótce historia przybrała nowy obrót. Biopark w Walencji, który oferuje najbardziej naturalne warunki dla dzikich zwierząt, zgodził się przygarnąć sierotę. Tego lata Djibril, w wieku 16 miesięcy, przeprowadził się do nowego domu.

Maleństwo miało zostać zaadoptowane przez Malin, doświadczoną samicę, która wyhodowała kilka pokoleń naczelnych. Nie okazała jednak żadnego zainteresowania. Na szczęście inna mieszkanka bioparku, Eva, wzięła Djibrila pod swoją opiekę. Dba o niego jak o własne dziecko, dając mu całą miłość, której nie doznał od swojej matki.

Rok później nadal są nierozłączni. Djibril dorósł i stał się silniejszy. Jego przybycie odegrało ważną rolę - być może nawet w zwiększeniu populacji zachodnioafrykańskich szympansów, które są na skraju wyginięcia.

Według World Wildlife Fund ten gatunek małpy zniknął już całkowicie z czterech krajów na świecie. Pracownicy Bioparku mieli nadzieję, że przybycie nowego samca przyczyni się do powiększenia rodziny - pod warunkiem, że Djibrilowi uda się zaadaptować i zyskać akceptację reszty naczelnych.

Główne zdjęcie: google.com