Na postrzeganie wpływają nie tylko cechy charakteru, ale także zawód.

Naukowcy z uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Irlandii postanowili sprawdzić, jakie cechy ludzie uważają za nudne. W tym celu przeprowadzili pięć badań, w których wzięło udział ponad 500 osób.

Pierwsze dwie ankiety dotyczyły identyfikacji i klasyfikacji zawodów, hobby i cech charakteru, które uczestnicy uważają za nudne. Trzecia koncentrowała się na postrzeganiu życzliwości i kompetencji osób o „nudnych” cechach. Pozostałe dwie części poświęcono na zbadanie odpowiedzi uczestników: ich chęci uniknięcia nudnych ludzi oraz gotowości do zapłacenia za to, by nie musieć już uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich z tymi osobami.

W rezultacie autorzy stworzyli ranking cech, które uczestnicy badania najczęściej kojarzyli z nudnymi ludźmi.

  • Zawody: analityk danych, księgowy, specjalista ds. podatków lub ubezpieczeń, sprzątaczka, pracownicy banków, urzędnicy, pracownicy biurowi, sprzedawcy i kasjerzy.

  • Zainteresowania: spanie, działalność religijna, oglądanie telewizji, obserwacja zwierząt, matematyka, picie alkoholu i palenie papierosów, nauka, kolekcjonerstwo.

  • Cechy charakteru: oschłość, brak zainteresowania, poczucia humoru i własnego zdania, pesymizm, słabe umiejętności komunikacyjne (zbyt gadatliwe/lub nie słuchają drugiej osoby), obcesowość i płytkość.

W artykule zwrócono uwagę na to, że choć postrzeganie danej osoby może się zmieniać w miarę komunikacji z nią, nie każdy będzie tracił czas na rozmowę z kimś, kto jest znany z „nudnego” hobby lub pracy. Większość ludzi wolałaby po prostu unikać takiej osoby.

Warto zaznaczyć, że badania przeprowadzono na dość małej grupie osób, a większość z nich pochodziła z tego samego kraju - USA. Całkiem możliwe, że postrzeganie nudnych zawodów, hobby i cech charakteru różni się w zależności od regionu.

Główne zdjęcie: google.com