Co może się stać z poduszką? Powinna wystarczyć na całe życie. Ale nie, ona też ma swoją „datę ważności”. Oto jak możesz sprawdzić, czy Twoja poduszka nie jest już dobra dla Twojego snu.

Wygnieciona poduszka powoduje duszności i sprawia, że budzisz się zmęczona

Poduszki z czasem się odkształcają, tracą ładny wygląd i nie zapewniają tak dobrego podparcia jak kiedyś - wyjaśnia dr Ann Romaker, profesor medycyny i dyrektor Centrum Medycyny Snu w Centrum Medycznym Cincinnati. Nieprawidłowe ułożenie szyi podczas snu i nieodpowiednie podparcie prowadzą do skurczów mięśni i bólu stawów.

Innym problemem są trudności z oddychaniem. 85% ludzi rodzi się z krzywą przegrodą nosową - mówi lekarz. Dla nich bardzo ważna jest prawidłowa pozycja głowy podczas snu - powinna być ona lekko uniesiona. Jeżeli poduszka jest raczej płaska, głowa jest ułożona w niewłaściwej pozycji i podczas snu masz zatkany nos. Utrudnione oddychanie sprawia, że sen staje się bardziej płytki, co powoduje, że śpisz krócej, a rano masz gorsze samopoczucie.

Aby przedłużyć żywotność poduszki, unikaj spania na jednej stronie każdej nocy; odwróć ją przed snem. Ważne jest także, aby regularnie prać (lub oddawać do pralni) poduszkę, aby zachować puszystość wypełnienia. Jeśli zauważysz, że podczas snu musisz kłaść rękę pod głowę, oznacza to, że poduszka się zużyła i nadszedł czas, aby ją wymienić. Jeśli brakuje Ci jednej poduszki, jeśli jest ona zbyt płaska, czym prędzej kup nową.

Martwy naskórek i krem na noc to powody nieplanowanej wizyty u kosmetyczki

Pomyśl tylko o tym: Twoja skóra i włosy stale produkują sebum. Do tego dochodzą martwe fragmenty naskórka, kremy i maseczki na noc oraz produkty do stylizacji włosów. Cały ten „koktajl” trafia na poszewkę, a nawet do wnętrza poduszki! Poza tym pocisz się, a czasem ślinisz – znowu na poduszkę. Dermatolog Cherie Frey, rzecznik prasowy Towarzystwa na rzecz Koloru Skóry i profesor dermatologii na Uniwersytecie Howarda, nie waha się nazwać tego koktajlu „szambem”.

Bez względu na to, jak oczyszczasz skórę przed pójściem spać, jeśli potem kładziesz twarz na starej poduszce, możesz mieć problem ze skórą. Jak możesz sobie pomóc? Wybieraj poszewki na poduszki wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna i len. Wymieniaj je częściej i pierz w bardzo gorącej wodzie. Po dwóch latach prawdopodobnie będziesz musiała wyrzucić poduszkę. Cherie Frey mówi, że widziała kilka naprawdę obrzydliwych poduszek. Jeśli na środku poduszki znajduje się żółta plama, szybko ją wyrzuć - będzie to kosztowało mniej niż walka z trądzikiem.

Po dwóch latach 10% wagi poduszki może stanowić siedlisko roztoczy

Brzmi obrzydliwie? Melanie Carver, dyrektor w American Asthma and Allergy Foundation wyjaśnia, że te mikroskopijne owady mogą osiedlić się w dowolnym miejscu w domu. Uwielbiają materace, dywany, meble tapicerowane, a szczególnie poduszki z tym „koktajlem”, o którym pisaliśmy wyżej. Roztocza kurzu są najgroźniejszym z alergenów i nawet sprzątanie nie jest w stanie temu zaradzić. Regularne odświeżanie poduszek oraz parownica o dużej mocy mogą pomóc w ich zwalczaniu.

Ostatnia rada: po wypraniu, wysuszeniu poduszki złóż ją na pół. Jeśli jest elastyczna i przyjmie poprawną pozycję, można dalej używać. Zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa. Jeśli pozostanie w tym samym stanie - należy pilnie wymienić. Jeśli jest to nowa poduszka, następnym razem postaraj się kupić poduszkę z innego materiału.

Główne zdjęcie: google.com