Naród żydowski ma w swojej skarbonce mądrość, która pozwala zawczasu rozpoznać, kto z twojego otoczenia jest podłą osobą.

W dzieciństwie często płakałam, bo rodzice nie pozwalali mi chodzić na podwórko, zmuszali do czytania książek i ślęczenia nad podręcznikami.

Podziwiałam życzliwe, beztroskie matki moich koleżanek z klasy, które pozwalały im robić wszystko co tylko zechcą i w tym czasie zajmować się własnymi sprawami. Na zebraniach rodziców interesowało ich tylko to, kiedy to wszystko się skończy i będą mogły wrócić do domu.

Potem przyszedł czas złych nauczycieli, teściowych, szefów.

Z czasem wszystko się zmieniło. Jestem przepełniona wdzięcznością wobec ludzi, którzy sprawili, że stałam się silniejsza.

Z wiekiem widzisz dalej, głębiej i wyraźniej. Ktoś, kto wydawał się być uzurpatorem, staje się zbawcą i odwrotnie. Następuje ponowna ocena wartości, stereotypów i przekonań.

Przyjaźnij się tylko z ludźmi godnymi przyjaźni,

Nie przyjaźnij się z podłymi ludźmi, nie rób sobie wstydu.

Jeśli jakaś podła osoba da ci lek, wylej go.

Jeśli mądra poda ci truciznę, zażyj ją!

Z czasem wszystko zrozumiesz. Jak można z góry wiedzieć o człowieku? Jest to niemożliwe. Trzeba mieszkać z nim obok, stawić czoła trudnościom i zjeść beczkę soli.

Szlachetna osoba nigdy nie zmusi cię do płaczu, błagania, nie wzbudzi w tobie poczucia winy, nie obciąży cię swoim towarzystwem ani nie będzie rozpaczliwie domagać się twojej uwagi.

Nigdy nie powie: „Rób co chcesz, to twoje życie”, ponieważ troszczy się o twoje życie tak samo jak o własne i bierze w nim czynny udział. Nie pozwoli, abyś się załamał, nie pozwoli, abyś się stoczył na samo dno.

Nie powinieneś czuć się niekomfortowo w relacjach z innymi. Nie ma idealnej harmonii. Zanim odejdziesz, zanim zerwiesz z kimś relacji, zastanów się, czy to nie ty jesteś przeszkodą i przyczyną konfliktów?

Naród żydowski ma w swojej skarbonce mądrość, która pozwala zawczasu rozpoznać, kto z twojego otoczenia jest podłą osobą:

NIGDY NIE UFAJ CZŁOWIEKOWI, KTÓRY MÓWI CI O SWOICH PROBLEMACH, ALE UKRYWA PRZED TOBĄ WSZYSTKIE SWOJE RADOŚCI.

Osoba, która ci ufa, nie będzie ukrywać przed tobą dobrych wiadomości o awansie w pracy, premii czy otrzymaniu spadku. Podzieli się swoją radością z Tobą.

Jednak mądry człowiek ma tylko garstkę ludzi, którym ufa. Są to najbliżsi, którzy dla jego dobra gotowi na wszystko. Z reguły są to rodzice, dziadkowie i dzieci.

Przyjaciele rzadko pozostają przyjaciółmi, gdy istnieją nierówności w ich sytuacji finansowej lub gdy jednym coś się udaje, a innym nie.

Dwóch mężczyzn zaprzyjaźniło się podczas pracy nad tym samym projektem, a potem wszystko się zmieniło. Jeden z nich miał dziecko z żoną, drugiemu się nie powiodło, jeden awansował, a drugi pozostał na tym samym stanowisku. Przestali być przyjaciółmi. Pojawiła się między nimi złość, uraza, zazdrość, poczucie niesprawiedliwości.

Niestety, nie można tym przysłowiem oceniać całego swojego otoczenia. Jeśli tak robisz, oznacza to, że jesteś zbyt naiwny, zbyt otwarty i nie raz na tym ucierpisz.

Mądry człowiek trzyma język za zębami, nie przechwala się, nie próbuje nikomu zaimponować swoim sukcesem i stara się nikomu nie mówić o swoim szczęściu. Ci, którzy mają więcej szczęścia, nie są zainteresowani ich sukcesem, a ci, którzy mają mniej szczęścia, są dla nich jak czerwona płachta dla byka.

Jeśli mówisz o swoim szczęściu i powodzeniu, zdajesz sobie sprawę, co się stanie: albo ludzie będą załamani, że nie mogą żyć tak dobrze i będą lekceważyć wszystko, co mają, albo będą ci zazdrościć, a zazdrość przerodzi się w nienawiść.

Szczęście lubi ciszę. To nie jest przesąd, ale mądrość oparta na doświadczeniu.

Jeśli ktoś dba o swoje życie prywatne, jeśli nie wpuszcza do niego osób postronnych, jeśli myśli, zanim coś powie, to spotkanie z podłą osobą jest dla niego prawie niemożliwe.

Nieuczciwa osoba pojawia się tylko tam, gdzie dusza jest otwarta, a serce na dłoni. Życie pokazuje, że tak nie można żyć.

Główne zdjęcie: lifedeeper.ru