Jak wyglądały perfekcyjne kobiety 100 lat temu i jak zmieniły się poglądy na temat kobiecego piękna? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna.

W ciągu ostatnich 120 lat ideał kobiecego piękna zmieniał się niezliczoną ilość razy. Zebraliśmy 12 wspaniałych kobiet, za którymi miliony kobiet starały się podążać i które podziwiały miliony mężczyzn.

Lata 1910: Camille Clifford

foto: goodhouse.ru

W pierwszych dekadach XX wieku wizerunek stworzony przez ilustratora Charlesa Gibsona stał się ideałem kobiecego piękna. Dziewczyny Gibsona były przedstawiane niemal wszędzie: na pocztówkach i wachlarzach, parasolkach, poszewkach na poduszki i pamiątkowych łyżeczkach. Najsłynniejszą modelką Gibsona była belgijsko-amerykańska aktorka Camille Clifford, z wysoko upiętymi włosami, wąską talią, dużym biustem i szerokimi biodrami. W tamtych czasach była ikoną stylu i urody, a wszystkie panie pragnęły być takie jak ta piękna kobieta z wąską talią owiniętą ciasnym gorsetem.

Lata 1920: Olive Thomas

foto: goodhouse.ru

Wraz z początkiem XX wieku surowe zasady zaczęły ustępować miejsca „szalonym latom dwudziestym”. Panie poznały smak wolności i zaczęły zasadniczo zmieniać swój wizerunek. Nazywano je „flappers”. Łatwo było je poznać po krótkiej fryzurze, jaskrawym makijażu i nietypowych ubraniach. Paliły, piły mocne alkohole, a nawet pracowały! Buntowniczki zaszokowały dobrze wychowanych mieszkańców. Jedną z nich była Olive Thomas, aktorka kina niemego i piękna kobieta, która oczarowała publiczność i bez wątpienia zrobiłaby oszałamiającą karierę, gdyby nie tragiczny wypadek - popełniła samobójstwo w swoim pokoju hotelowym, zażywając truciznę.

Lata 1930: Jean Harlow

foto: goodhouse.ru

Amerykańska gwiazda i jedna z największych kobiet klasycznego Hollywood, dzięki której powstało pojęcie „platynowej blondynki”. Delikatna, kobieca, zabawna, seksowna i niewinna zarazem. Była idolką dzieciństwa Marilyn Monroe, a dzięki niej kilka lat później świat zyskał kolejną legendarną blondynkę.

Lata 1040: Katharine Hepburn

foto: goodhouse.ru

Katharine Hepburn została uznana przez Amerykański Instytut Filmowy za najlepszą aktorkę wszech czasów. Była niepowtarzalna i już od pierwszego występu w filmie zaczęła zmieniać standardy piękna. Uroda Katharine była naprawdę wyjątkowa, ale udało jej się również zaprezentować swój talent grając w niezliczonej ilości filmów. W czasie swojej 60-letniej kariery aktorskiej otrzymała rekordową liczbę 12 nominacji do Oscara.

Lata 1950. Marilyn Monroe i Audrey Hepburn

foto: goodhouse.ru

Żadna rozmowa o najpiękniejszych kobietach świata nie jest pełna bez wspomnienia o tych aktorkach. Zupełnie niepodobne do siebie, obie królowały w latach 50. Monroe w 1953 r. była jedną z najlepiej zarabiających aktorek w Hollywood. Hepburn w 1954 roku została okrzyknięta „ucieleśnieniem nowego ideału kobiety”. Tak różne, a każda na swój sposób piękna.

Lata 1960: Twiggy

foto: goodhouse.ru

Supermodelka Leslie Lawson, znana na całym świecie jako Twiggy, nie lubiła swojego wyglądu i uważała, że świat oszalał, czyniąc z niej ikonę stylu i urody. Ale w latach 60. była prawdziwą gwiazdą, która prezentowała się w wyjątkowo krótkiej fryzurze, minispódniczce i z gęsto pomalowanymi, długimi rzęsami. Zaraz po niej nastała moda na chude modelki. Pseudonim Twiggy tłumaczy się jako „gałązka”, ponieważ miała 165 cm wzrostu i ważyła zaledwie 41 kg.

Lata 1970: Farrah Fawcett

foto: goodhouse.ru

W latach 70. popularne były rozszerzane spodnie i golfy, buty na platformie oraz jaskrawe, radosne kolory. Do niezrównanych pięknych kobiet lat 70. należały Jane Birkin i wspaniała Farrah Fawcett, która była nawet pierwowzorem jednej z lalek Barbie. Farrah miała długie loki i grzywkę (fryzura, która stała się symbolem lat 70.) oraz wysportowaną, szczupłą sylwetkę, którą legendarny Aniołek Charliego z kultowego serialu starał się podkreślić swoimi obcisłymi, kolorowymi strojami.

Lata 1980: Michelle Pfeiffer

foto: goodhouse.ru

Michelle była jedną z najpopularniejszych aktorek lat 80. i była tak dobra, że krytycy porównywali ją do Marilyn Monroe. Magazyn Glamour nazwał Michelle największą ikoną stylu lat 80, ale sama aktorka wciąż nie podziela zachwytów nad swoim wyglądem.

Lata 1990: Sharon Stone

foto: goodhouse.ru

Sharon Stone została symbolem seksu na całym świecie i najbardziej pożądaną kobietą po filmie „Nagi instynkt”. Magazyn „People” umieścił ją później na liście „50 najpiękniejszych ludzi świata”, a aktorka została nazwana jedną z najpiękniejszych kobiet w historii kina.

Lata 2000 - Monica Bellucci, Angelina Jolie

foto: goodhouse.ru

Kiedy Monica miała 38 lat, magazyn „AskMen” uznał ją za najbardziej pożądaną kobietę na świecie. W wieku 50 lat zagrała dziewczynę Jamesa Bonda, co było niespotykane w historii tego serialu. O jej sekretach urody napisano już wiele słów, a mężczyźni na całym świecie nadal uważają ją za ucieleśnienie ideału kobiety. Monice od dziesięcioleci udaje się utrzymywać na listach najpiękniejszych kobiet na świecie.

Kolejna wspaniała kobieta, Angelina Jolie, została uznana za standard piękna przez najlepsze światowe publikacje i rzesze fanów. Ale aktorka, reżyserka, matka sześciorga dzieci i Ambasador Dobrej Woli ONZ inspiruje nie tylko swoim wyglądem, ale także tym, co kryje się w jej wnętrzu.

Dziś nie ma jednoznacznych poglądów na to, co jest piękne, a co nie. Obowiązujące standardy piękna są nieprecyzyjne, a trendy w modzie zmieniają się tak szybko, że czasami nawet ich nie zauważamy. Naturalność i niepowtarzalność są tym, co wyróżnia dzisiejsze gwiazdy.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru