W historii nawet tak znanej i cenionej marki były takie modele, które wyglądały, delikatnie mówiąc, dziwnie.

Mogłoby się wydawać, że z linii produkcyjnej BMW powstawały wyłącznie stylowe i ekskluzywne samochody. W rzeczywistości nawet w historii tak znanej i cenionej marki były takie modele, które wyglądały, delikatnie mówiąc, dziwnie.

BMW UR Roadster

foto: storyfox.ru

foto: storyfox.ru

Pod koniec lat 80. niemcy otworzyli własne studio projektowe. Ten samochód był pierwszym projektem, ale jak bardzo udanym, to już decyzja należy do Ciebie. Co prawda ten samochód nie wszedł do produkcji, ale sam pomysł znalazł swoje odzwierciedlenie w modelu Z3.

BMW Z22

W pewnym okresie firma uparcie twierdziła, że SUV-y nie są przewidziane w ich ofercie, ale nieco później zmieniono zdanie. W ten sposób w 1999 r. powstał model Z22. Wskaźniki techniczne mają w tym przypadku drugorzędne znaczenie, choć dla szczególnie dociekliwych powiemy, że samochód z napędem na tylne koła był wyposażony w silnik benzynowy o mocy 136 KM i wariator.

foto: storyfox.ru

Wiele z tego, co Z22 posiadał w tamtych czasach, dziś uważane jest za normalne, ale wtedy było to coś nierealnego. Obejmuje to na przykład skanowanie linii papilarnych (aby obca osoba nie mogła uruchomić samochodu), kamery boczne, reflektory ze światłami doświetlającymi zakręty i wiele innych funkcji. Ponadto samochód miał wymiary sedana serii trzeciej, a rozstaw osi serii siódmej.

Pickup

foto: storyfox.ru

Niewiele osób o tym wie, ale firma produkowała kiedyś nawet samochody typu pickup. Pierwszy samochód został wyprodukowany w 86 roku. Żartowano wówczas, że BMW skonstruowało ten samochód tak, aby można go było wykorzystywać do transportu towarów w obrębie fabryki.

foto: storyfox.ru

Samochód ten, nawiasem mówiąc, powstał na podstawie modelu M3. W 2011 roku, z tą samą podstawą, ale już z nadwoziem E92, pojawiła się kolejna wersja pickupa.

foto: storyfox.ru

Kiedy ludzie zobaczyli zdjęcie tego nowego samochodu, pierwsze, co pomyśleli, to że jest to jakiś żart prima aprilis (jak na ironię, wiadomość została opublikowana 31 marca). Ale to nie był żart.

BMW E1

foto: storyfox.ru

foto: storyfox.ru

Niezwykła koncepcja z silnikiem benzynowym pochodzącym z motocykla pojawiła się w 1991 roku i była hybrydą z funkcją odzyskiwania energii podczas hamowania. Jednak na podstawie przeprowadzonych testów fabryka postanowiła porzucić pomysł tworzenia samochodów hybrydowych na wiele lat, ponieważ ówczesna technologia była daleka od doskonałości. Nawiasem mówiąc, Toyota rozpoczęła produkcję pierwszej generacji samochodów hybrydowych dopiero w 1997 roku.

Z1 Coupe

Lata 90. były dla firmy okresem odważnych eksperymentów. Pierwszy koncept został zaprezentowany publiczności w 1991 roku i od razu wywołał kontrowersje wśród fanów marki. Niektórzy uważali, że ta nowość była bardzo udana i fajna, dla innych Z1 Coupe był porażką.

foto: storyfox.ru

Tworząc ten samochód, inżynierowi starali się połączyć trzy typy nadwozia jednocześnie - SUV-a, kombi i klasyczne. Samochód ten był również o tyle nietypowy, że miał zdejmowane plastikowe drzwi.

BMW Z13

Krążą plotki, że w rzeczywistości ten samochód był całkiem niezły, ale jeśli oceniać jego wygląd na podstawie zdjęć, to jest to prawdziwy niewypał. Model Z13 pojawił się na targach motoryzacyjnych w Genewie w 1993 roku i to właśnie wtedy zwrócono na niego uwagę, mówiąc, że tak właśnie powinien wyglądać miniaturowy samochód.

foto: storyfox.ru

Najwyraźniej, aby w jakiś sposób złagodzić wrażenie dziwnego wyglądu, inżynierowie postanowili zastosować w samochodzie kilka pomysłów, z których niektóre nawet teraz budzą pewne pytania. Na przykład, dlaczego w samochodzie zamontowano 3 siedzenia, a nie 4, jak zwykle? Dlaczego kierowca został umieszczony na środku? Oprócz wszystkich innych dziwactw, Z13 miał silnik z motocykla i trzybiegową skrzynię biegów kupioną od Forda.

Source: youtube.com

Jeśli wierzyć legendzie, w latach 90. XX wieku w fabryce BMW pojawił się pomysł stworzenia samochodu miejskiego. Ale kiedy w '94 roku firma kupiła Rover Group wraz z marką Mini, wszelkie chęci zniknęły.

BMW Turbo

foto: storyfox.ru

W porównaniu z poprzednim modelem, ten można nazwać ładnym nawet dzisiaj, choć po raz pierwszy został zaprezentowany w 1972 roku. Samochód był wyposażony w czterocylindrowy silnik turbo (stąd nazwa) o mocy 280 KM i pojemności 2,0 litra. W tamtych czasach samochód był naprawdę fantastyczny.

BMW Isetta

foto: storyfox.ru

Jednak najbardziej niezwykłym samochodem w historii BMW jest Isetta. Firma zakupiła licencję na produkcję tego zabawnego, małego samochodu w 1954 roku od włoskiego ISO. Samochód był napędzany silnikiem o pojemności 245 cm3 (12 KM), ale nieco później wyprodukowano mocniejszy silnik o pojemności 582 cm3, a samochody miały dwa rzędy siedzeń.

foto: storyfox.ru

Przednie drzwi od strony kierownicy zostały zastąpione normalnymi drzwiami bocznymi. Popularność Isetty wynikała w dużej mierze z tego, że do jej prowadzenia wymagane było prawo jazdy na motocykl.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: storyfox.ru