Nie ulega wątpliwości, że do długowieczności najczęściej przyczynia się dziedziczność, właściwa dieta i zdrowy tryb życia. Istnieją jednak inne, mniej oczywiste czynniki, które wskazują na potencjalną długowieczność lub, wręcz przeciwnie, ostrzegają o skłonności do występowania pewnych chorób, które wpływają na długość życia. Trafność tych przesądów została potwierdzona przez naukę!

Kolejność narodzin

Niektóre badania potwierdziły bezpośredni związek między kolejnością przyjścia dziecka na świat a ryzykiem zachorowania na białaczkę i raka jąder. Na przykład starsze rodzeństwo jest bardziej zagrożone niż średnie lub młodsze dzieci.

Długość palca

Czy można określić ryzyko zachorowania na raka na podstawie długości palca? Autorzy badania przeprowadzonego z udziałem 4500 mężczyzn twierdzą, że można! Naukowcy porównali różne dane biometryczne uzyskane od mężczyzn w wieku powyżej 60 lat i stwierdzili, że ochotnicy, którzy mieli dłuższy palec wskazujący niż serdeczny, byli o jedną trzecią mniej narażeni na zachorowanie na raka prostaty.

Uścisk dłoni

Im silniejszy uścisk dłoni, tym dłużej żyjesz: takie są wnioski z trwającego 25 lat badania, w którym wzięło udział 6000 osób w wieku od 45 do 68 lat. Każdego roku badacze oceniali siłę uścisku dłoni badanych, a następnie odnotowywali ich stan zdrowia. Stwierdzili, że osoby z najsilniejszym uściskiem dłoni rzadziej chorowały i żyły dłużej.

Wypadanie włosów

Jeśli tracisz włosy, zwłaszcza na czubku głowy, czas udać się do kardiologa: badania przeprowadzone przez Harvard Medical School oraz Brigham and Women's Hospital potwierdziły, że utrata włosów jest bezpośrednio związana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Jeśli łysiejesz, ryzyko, że trafisz na oddział kardiologiczny, wzrasta o 36%!

Religijność

Naukowcy nie znaleźli jeszcze odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje, ale bezpośredni związek jest oczywisty: ludzie, którzy regularnie uczęszczają do kościoła, żyją dłużej niż ci, którzy tego nie robią. Może chodzi o zdrowszy styl życia, może o wsparcie i towarzystwo, jakie zapewnia wspólnota religijna, może o zmniejszenie stresu i niepokoju - ale prawdą jest, że religia nie tylko obiecuje życie wieczne, ale także przedłuża życie ziemskie.

Główne zdjęcie: google.com