Trudno to sobie wyobrazić, ale łopian może pomóc w wielu codziennych sytuacjach.

Łopian jest oficjalnie uznaną rośliną leczniczą. Z jego korzeni wytwarza się cenny olej łopianowy, wspaniały środek kosmetyczny oraz wyciąg stosowany w leczeniu chorób wewnętrznych. Jednak liście łopianu mogą również pomóc każdemu ogrodnikowi w razie potrzeby.

Zastosowanie liści łopianu

Zielenina i kwiaty zawinięte w liście łopianu nie więdną podczas podróży, o ile nie więdnie ich opiekun, czyli łopian. Jest to doskonała metoda, której wielu ogrodników nie zna.

Jeśli cierpisz z powodu upału, ale praca wymaga przebywania na słońcu, umieść liść łopianu pod kapeluszem. Uchroni Cię to przed przegrzaniem. Nie należy jednak używać go zbyt długo, ponieważ szybko straci wilgoć i stanie się bezużyteczny.

Jeśli pogoda jest sucha, a sadzonki muszą być sadzone na grządkach, duże liście łopianu pomogą ochronić je przed promieniami słonecznymi. Sadzonki należy zasadzić wieczorem, dobrze je zwilżyć i przykryć kilkoma liśćmi łopianu od strony wschodu słońca, a następnie od zachodu. Należy podeprzeć liści palikami, aby nie przygniotły delikatnych pędów podczas więdnięcia. W cieniu łopianu sadzonki będą mogły się ukorzenić w ciepłej, wilgotnej glebie.

Szybkoschnące produkty spożywcze, takie jak ser i chleb, można zawinąć w łopian, przed tym produkty należy owinąć w papierowy ręcznik.

Jeśli poparzyłeś ramiona na słońcu, łopian złagodzi ostry ból spowodowany oparzeniem.

W przypadku gorączki liście łopianu można położyć na czoło jako okład chłodzący.

W medycynie ludowej łopian przykłada się do bolących stawów, aby złagodzić zapalenie stawów.

Stosowanie kwiatów łopianu

Kwiaty łopianu można umieścić w pobliżu mysich nor lub miejsc, gdzie grasują myszy. Opuszczą to miejsce, ponieważ łopian przyczepia się do ich sierści, a myszy bardzo tego nie lubią.

Również nasiona łopianu są stosowane w leczeniu zaparć. Oczywiście w przypadku stosowania jakichkolwiek ziół leczniczych należy skonsultować się z lekarzem.

Na skraju mojej działki zawsze mam dwa ogromne krzaki łopianu, które nie przeszkadzają, a są przydatne.

Główne zdjęcie: google.com