Czyste i przyjemnie pachnące pranie to cel, do którego dążymy, gdy włączamy pralkę. Przecież chcemy, aby pożółkłe ubrania znów były białe!

Niestety, białe tkaniny będą żółknąć, chyba że zastosujesz wybielacz do prania. Stosowanie tego typu rozwiązań może być bardzo skuteczne, ale nie należy zapominać o negatywnym wpływie na środowisko i zdrowie.

Do prania białych rzeczy można używać alternatywnych składników, które są równie skuteczne, ale nie tak toksyczne. Oto pięć sposobów na wybielanie ubrań w sposób przyjazny dla środowiska.

Ocet

Biały ocet jest ważnym składnikiem podczas prania. Nie tylko zmiękcza tkaniny, ale także dezynfekuje pralkę i usuwa plamy z białych rzeczy.

Dodaj pół szklanki białego octu do dozownika wraz ze zwykłym detergentem. Jeśli masz pożółkłe białe ubrania (zwłaszcza pod pachami i na kołnierzykach), polej plamy octem i pozostaw na godzinę. Następnie można kontynuować pranie.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru nie zawiera chloru, więc nie niszczy ubrań.

Można go używać, dodając do dozownika razem ze zwykłym detergentem, wylewając bezpośrednio na plamy lub mieszając z odrobiną sody oczyszczonej, aby uzyskać gęstą papkę, którą można posmarować najbardziej uporczywe plamy.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to ekonomiczny składnik, który zmiękcza tkaniny i usuwa z nich plamy.

Oprócz detergentu dodaj do dozownika pół szklanki sody oczyszczonej.

W przypadku bardziej uporczywych żółtych plam należy połączyć sodę oczyszczoną z wodą utlenioną lub kilkoma kroplami soku z cytryny. Nałóż mieszankę na plamy, których chcesz się pozbyć.

Mleko

Czy wiesz, że mleko jest bardzo dobre do usuwania plam z delikatnych lub bawełnianych ubrań?

Jest to bardzo łatwe: wystarczy zalać plamy mlekiem i pozostawić na kilka godzin, a następnie wyprać ubrania.

Cytryny

Sok z cytryny nie tylko usuwa plamy, ale także dokładnie dezynfekuje pranie.

Do dużego rondla wlej trochę wody, włóż do niej plasterki cytryny i doprowadź do wrzenia. Gdy woda nieco ostygnie, włóż do niej ubrania, które chcesz wybielić, i pozostaw na około godzinę.

Gdy żółte plamy znikną, spróbuj dodać detergent, łyżkę soli i sok z dwóch cytryn do garnka. Zanurz ubrania na chwilę w wodzie, wypłucz i wysusz.

Istnieje więcej zasad, o których należy pamiętać, jeśli chcesz, aby Twoje ubrania pozostały białe.

- Środków wybielających nie wolno stosować do ubrań z poliestru. Materiał ten może wchodzić w reakcję z chlorem, co powoduje żółknięcie tkaniny.

- Należy unikać kontaktu białych rzeczy z dezodorantami, perfumami, balsamami itp., ponieważ mogą one powodować powstawanie żółtych plam.

Główne zdjęcie: all4soul.com