Istnieje wiele przyczyn zwijania się liści pomidorów. Ale z natury skręcania można dokładnie zgadnąć, czym nie zadowoliliśmy posadzonych sadzonek.

Skręt do góry „łódką”

Są tu tylko dwaj winowajcy:

1. Mszyca ziemniaczana, która siedzi na pędach i mimo niewielkich rozmiarów wykręca liście w górę. Nie będzie trudno sobie z tym poradzić - spryskaj pomidory dowolnym preparatem na stonkę ziemniaczaną, a zniknie. Tylko nie nadużywaj oprysku. Liście nie wyprostują się, a muszka będzie nadal widzoczna, po prostu jest już sucha. Ale nowe liście będą już rosły normalnie.

2. Drugim „szkodnikiem” jest pogoda. W rzeczywistości pomidory to rośliny klimatu umiarkowanego, dla których są przeciwwskazane zbyt zimne noce i zbyt gorące dni. Jeśli w ciągu dnia temperatura wzrośnie powyżej +35 C, liście zostaną skręcone w kształt łódzi. Brak wilgoci pogarsza „chorobę” - gleba pęka i rozrywa korzenie. Dlatego oprócz skręcania mogą pojawić się również oznaki braku pierwiastków śladowych. Ściółkuj glebę słomą lub plewami, spryskaj liście preparatem z dodatkiem pierwiastków śladowych.

Skręt w dół

To jest bardziej niebezpieczne. Być może to pierwszy objaw raka bakteryjnego. Jeśli dolne liście zwijają się, brązowieją, a następnie wysychają, to zdecydowanie to. Niepewny diagnozy - odetnij jedną z łodyg. Na rozcięciu będzie widoczny brązowy pierścień. Są to naczynia „zatkane” rakiem bakteryjnym. Takie rośliny należy usunąć.

Jeśli jednak nie ma pierścienia, nie spiesz się, pozbywać się krzaków pomidorów. Brak fosforu, boru i innych pierwiastków śladowych również skręca liście pomidorów w dół. Tutaj możesz spróbować określić, którego elementu brakuje, lub możesz po prostu przejść przez wszystkie, do karmiając rośliny złożonymi nawozami z mikroelementami.

Za mało wapnia lub za dużo manganu

W górę skręca liście i brak wapnia. Łatwo go zidentyfikować: w tym samym czasie zamierają punkty wzrostu, a na owocach pojawia się zgnilizna wierzchołkowa. Chorobę można łatwo naprawić,nawożąc nasadzenia azotanem wapnia.

Inna sprawą jest mangan. Ogrodnicy tworzą końskie dawki - 1 łyżeczkę do wiadra z wodą. W rezultacie liście skręcają się z nadmiaru manganu. Chociaż „skręcają się” – głośno powiedziano. Młode liście marszczą się. Najlepszą opcją jest dodanie manganu na czubku noża na wiadro wody.

Trwała” potasem

Brak potasu w wielu kulturach wyraża się w postaci wysychania brzegów liści. Na pomidorach krawędzie liści zwijają się. Następnie na starszych liściach rozwija się martwica. Najmniejsze żyłki bledną, a brzegi liści brązowieją.

Ale "liście ziemniaczane" na pomidorach są mile widziane. Odmiany z tą cechą są bardziej urodzajne (o ile oczywiście chwastom nie da się puścić wodzy).

Główne zdjęcie: lyubimaya.pro