Kalendarz pielęgnacji truskawek od wiosny do jesieni.

Uprawa truskawek jest trudna. Dlatego należy starannie pielęgnować od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Podpowiemy, co dokładnie i kiedy należy wykonać.

Pielęgnacja grządki z truskawkami rozpoczyna się przed całkowitym stopnieniem śniegu (zwykle w marcu), a kończy wraz z nadejściem mrozów.

Czerwiec

Zbiory trwają. W drugiej połowie miesiąca zaczynają owocować także późne odmiany. Aby zapobiec zabrudzeniu i gniciu owoców, pod krzewami należy umieścić czarną włókninę. Pomaga to chronić truskawki przed szarą pleśnią i chwastami.

W czerwcu należy również ukorzenić sadzonki truskawek w pojedynczych kubkach lub skrzynkach. Będą one gotowe do przesadzenia za 2-3 tygodnie.

Lipiec

Po okresie owocowania należy usunąć wszystkie stare, chore lub uszkodzone liście. Dobrze podlej grządkę i spulchnij glebę wokół krzewów.

W lipcu na krzewach truskawek może pojawić się roztocz truskawkowiec. Odetnij liście uszkodzonych roślin i spal je. Następnie należy spryskać całą grządkę wodą (ok. 60°C) lub gorącym roztworem manganu.

Jeśli na roślinach pojawią się inne szkodniki, krzewy truskawek można opryskać chemicznymi lub biologicznymi środkami owadobójczymi. Można również skorzystać z ludowych środków leczniczych. Ponadto w tym okresie truskawki są często atakowane przez plamistość, mączniaka i szarą pleśń. W zwalczaniu chorób pomoże 1% ciecz bordoska z dodatkiem siarki koloidalnej (100 g produktu na 10 litrów wody).

Sierpień

Późnym latem należy spulchnić glebę na grządce truskawek i zastosować 1 łyżeczkę nawozu wieloskładnikowego na każdy krzak. Do końca miesiąca należy zakończyć sadzenie i regularnie podlewać krzewy.

W drugiej połowie lata i wczesną jesienią należy zadbać o regularne podlewanie grządek truskawek.

Wrzesień

Jest to miesiąc, w którym tworzą się pąki kwiatowe, z których powstaną owoce na przyszły rok. Dlatego ważne jest, aby nie zapominać o podlewaniu we wrześniu.

Październik

W październiku należy zapewnić roślinom korzystne warunki, które pomogą im przetrwać zimę. W tym celu należy podlać grządki, spulchnić glebę i usunąć chwasty. Truskawki należy nawozić torfem, obornikiem lub kompostem.

Listopad

Gdy górna warstwa gleby (do głębokości 5-7 cm) jest zamarznięta, należy ściółkować grządki. Zapobiegnie to wypychaniu roślin z ziemi. Aby „zatrzymać” śnieg, na wierzchu należy ułożyć chrust, liście topinamburu, łodygi malin lub kukurydzy. W tej postaci truskawki zimują.

Odpowiednia i regularna pielęgnacja truskawek pozwoli na wyhodowanie zdrowej rośliny i zebranie obfitych plonów słodkich owoców. Zastosuj się do tych wskazówek, a na pewno wszystko pójdzie dobrze!

Główne zdjęcie: lyubimaya.pro