Cukinia jest rośliną niezbędną dla człowieka. Zawiera potas, magnez, bardzo dobrze wpływa na serce i trawienie.

Cukinia jest bardzo uniwersalna pod względem gotowania. Można z niej zrobić wiele potraw, w tym nawet dżem.

Każdy ogrodnik chciałby, aby cukinie owocowały od wczesnego lata do późnej jesieni. Jak jednak można to osiągnąć?

Trzy ważne zasady

1. Niezbędne jest dobre nawożenie gleby. Cukinia bardzo dobrze reaguje na materię organiczną. Jeśli gleba jest nawożona kompostem, ściółką lub skoszoną trawą, możesz liczyć na dobre i długotrwałe zbiory. Jeśli nasiona zostały wysiane do zwykłej ziemi, w trakcie wzrostu można zastosować zielony nawóz z naparu z chwastów. Będzie to doskonały nawóz azotowy.

2. Cukinie dobrze reagują na nawozy azotowo-potasowe: popiół amofoska, humiany. Te ostatnie przyczyniają się do przyswajania przez roślinę potasu.

3. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią odmianę lub hybrydę. Przy okazji, te ostatnie są znacznie wygodniejsze. Hybrydy nie są tak rozłożyste, plony znajdują się na powierzchni i łatwo je zebrać nie zadrapując rąk. Kolejnym plusem jest to, że nowoczesne hybrydy dają dwa razy większy plon.

Jak sprawić, by cukinia dłużej owocowała i zabezpieczyć krzak przed chorobami

Cukinia zawiązuje pierwsze owoce w okolicach lipca. Podczas aktywnego wzrostu warto spryskać specjalnym roztworem:

  • 2 gramy kwasu borowego (pół łyżeczki) + 30 kropli jodu + 1 łyżka dowolnego kompleksowego nawozu mineralnego. Jest to dawka na jedno wiadro wody (10 litrów).

Ważne: kwas borowy należy rozpuścić osobno we wrzątku, a jod w zimnej wodzie. Następnie wszystko połączyć. Na koniec do tej mieszanki dodać nawóz.

Tego typu spryskiwanie powinno być wykonywane dwa razy w miesiącu. Krzewy będą zdrowe, chronione przed szkodnikami, przestaną odpadać i gnić liście. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg ten zwiększa odporność roślin i uprawa staje się odporna na choroby.

Dzięki temu zabiegowi cukinie będą owocowały aż do nadejścia mrozów.

Główne zdjęcie: google.com