Sprawdzony sposób

Nie bez powodu róża nazywana jest „królową ogrodu” - jej piękne kwiaty nie pozostawiają nikogo obojętnym.

Jednak ta wieloletnia roślina z biegiem lat rozrasta się i traci swój dotychczasowy wygląd. Istnieje jednak sekretny sposób, który pomoże odzyskać wspaniały wygląd.

Jak odmłodzić różę?

Z czasem róża zacznie się starzeć, co nie sprzyja jej atrakcyjności. Łodygi stają się wydłużone, nie ma na nich tylu kwiatów, co wcześniej.

Wielu specjalistów zaleca odmłodzenie rośliny poprzez przycinanie. W praktyce jednak niewiele to pomaga, bo młode pędy po tym zabiegu prawie w ogóle nie rosną i pozostaje problem utraty przez krzew jego pięknego wyglądu.

Od dawna wielu ogrodników zastanawia się, co zrobić z taką różą. Niektórzy z nich uciekali się nawet do nadzwyczajnych środków: wykopywali starą roślinę i na jej miejsce sadzili nową. Ale w miarę upływu czasu niektórym ogrodnikom przypomniał się bardzo stary ludowy sposób, który pomaga w szybki sposób odmłodzić róże. Teraz zaś ta metoda odmładzania tego ogrodowego kwiatu zyskuje z roku na rok coraz większą popularność.

Aby przygotować ten niesamowity środek, potrzebne będą najprostsze składniki:

  • pół wiadra wody, która powinna być letnia
  • zwykła soda – 1 łyżeczka
  • siarczan magnezu (dostępny w aptece i w rozsądnej cenie) – 1 łyżeczka
  • amoniak (pomaga pobudzić wzrost nowych pędów) – ½ łyżki

Można również dodać do tej mieszanki 1 łyżkę startego szarego mydła, aby uzyskać lepszą przyczepność do liści.

Wszystko bardzo dobrze wymieszać, aby każdy składnik całkowicie się rozpuścił. Następnie można przystąpić do pielęgnacji krzewu.

Czy będzie efekt po spryskiwaniu róży, zależy od tego, jak dobrze zastosujesz sodę oczyszczoną. Do spryskiwania krzewów można użyć zwykłego spryskiwacza.

Taki zabieg należy wykonać bardzo wcześnie rano, zanim słońce wzejdzie zbyt wysoko. Późniejsze zwilżenie krzewów roztworem może spowodować oparzenia słoneczne liści.

Ważne jest również wybranie „odpowiedniego” dnia na przeprowadzenie tego zabiegu: nie może być wiatru ani deszczu.

Jeśli zrobisz to poprawnie, już po upływie zaledwie dwóch tygodni będziesz mógł zobaczyć rezultat swoich działań: na krzewie pojawią się młode pędy, na których w końcu uformują się pąki.

Główne zdjęcie: cooku