W niesprzyjających warunkach cebula na grządce może być atakowana przez różne choroby. Wiele z nich powoduje m.in. gnicie łodyg.

Peronospora (mączniak rzekomy)

Cebula gnije z powodu peronospory, choroby wywoływanej przez peronospora destructor. Choroba ta atakuje głównie gleby podczas wilgotnej i chłodnej pogody. Cebula może być atakowana we wczesnych fazach wegetacji, jak również w okresie kwitnięcia.

Peronospora opóźnia rozwój, a następnie sprawia, że cebula zmienia kolor na żółty i traci swój kształt. Stopniowo pojawia się szarofioletowy nalot, przez co następuje gnicie.

Przy pierwszych objawach mączniaka rzekomego warto opryskać cebule Ridomilem lub siarczanem miedzi. Glebę należy spryskać preparatem 2-3 razy w tygodniowym odstępie czasu. Profilaktycznie opryskaj grządki naparem z ziół lub roztworem popiołu drzewnego.

Fuzarioza (gnicie cebuli od piętki)

Cebula gnije z powodu grzyba Fusarium oxysporum, co prowadzi do rozwoju fuzariozy. Choroba objawia się żółknięciem szczypioru. Jeśli wykopiesz cebulę z ziemi, zobaczysz, że korzenie pociemniały i pojawiła się brązowa, wodnista plama. Jeśli choroba zdążyła poważnie się rozwinąć, bardzo łatwo będzie wyciągnąć cebulę z gleby.

Fuzarioza przedostaje się do cebuli przez glebę oraz z wodą lub wiatrem. Aby uchronić uprawy przed grzybem, należy wybierać odmiany o wysokiej odporności, stosować płodozmian, a do pielęgnacji upraw używać wyłącznie sterylnych narzędzi.

Leczenie fuzariozy może być trudne, ponieważ bardzo szybko atakuje ona system korzeniowy. Jeśli pojawiła się zgnilizna, nie da się uratować warzywa. Porażone rośliny są po prostu wyciągane z grządki, a gleba opryskiwana specjalnym roztworem. W najwcześniejszych stadiach choroby pomocny może być zabieg opryskiwania Quadrisem lub Fundazolem.

Żółta karłowatość

Chorobę wywołuje grzyb Cercospora duddiae Welles, który zimuje w glebie i resztkach roślinnych i jest przenoszony wraz z wiatrem i deszczem. O rozwoju choroby świadczą szarobrązowe plamy z żółtą obwódką na szczypiorku, zamieranie i zahamowanie rozwoju cebul. W późniejszych stadiach choroby gniją podziemne części warzywa.

Do leczenia stosuje się płyn bordoski. Preparat grzybobójczy stosuje się na grządki w odstępach 8-10 dniowych. Aby zapobiec temu, należy stosować płodozmian i dezynfekować rozsadę przed posadzeniem.

Uwaga!

Cebule porażone przez żółtą karłowatość i gnicie powinny być całkowicie zniszczone. Nie pozostawiaj ich na grządkach ani nie używaj do robienia kompostu.

Biała zgnilizna

Białą zgniliznę w cebuli wywołuje grzyb Sclerotiumcepivorum Berk. Powstaje w wyniku nadmiernego nawodnienia gleby. Biała zgnilizna pojawia się, jeśli warzywo było uprawiane w tym samym miejscu przez długi czas, jeśli w grządkach znajdują się zainfekowane rośliny, a do sadzenia użyto rozsady niskiej jakości.

W pierwszych stadiach choroby szczypiorek zmienia kolor na żółty. Stopniowo zaczyna obumierać, a na łupinach i korzeniach pojawia się biała zgnilizna z czarnymi kropkami.

Przy pierwszych objawach choroby warto usunąć z grządki wszystkie porażone rośliny, a zdrowe opryskać preparatami zawierającymi miedź. Chorobie tej można zapobiec przestrzegając zasad płodozmianu.

Zgnilizna szyjki

Zgniliznę szyjki wywołuje grzyb Botrytis allii, który pojawia się gdy gleba jest podmokła. Można to rozpoznać po pojawieniu się plam na szyjce cebuli. Górne łupiny pokryte szarą pleśnią z czarnymi kropkami, a warzywo stopniowo kurczy się i wysycha.

Jeśli objawy zgnilizny szyjki pojawią się jeszcze na grządce, należy podlać cebule 1% płynem bordoski. Jeśli wśród przechowywanych warzyw wystąpią odpowiednie objawy, należy przejrzeć całą cebulę. Wszystkie zgniłe warzywa powinny zostać wyrzucone.

Zgnilizna szyjki często występuje przy gęstym sadzeniu, zbyt dużej ilości azotu w glebie i nadmiernym podlewaniu. Najlepszym sposobem zapobiegania zgniliźnie szyjki jest uważne obserwowanie swoich upraw. Przechowywać należy tylko dobrze wysuszoną cebulę.

Główne zdjęcie: fermilon