Do najczęstszych przyczyn związanych z brakiem kwitnienia róż należą błędy w podlewaniu, choroby oraz nieodpowiednie okrycie przed mrozem.

Aby uzyskać bujne kwitnienie róż, wystarczy zidentyfikować i pozbyć się tej przyczyny.

Cechy związane z wiekiem krzewu

W pierwszym roku krzewy nie powinny kwitnąć. Jest to okres adaptacji, kiedy roślina po prostu przyzwyczaja się do nowego miejsca. Jednak sadzonki również mogą się od siebie różnić.

Jedne mogą być pod wpływem stresu, a inne już mogą mieć pąki. Kwitnienie w pierwszym roku mocno osłabi krzewy, dlatego najlepiej od razu przyciąć pąki.

Nie należy również czekać na kwitnienie starych krzewów. Stare gałęzie są łatwe do zauważenia, ponieważ zaczynają być pokryte cienką korą. Aby naprawić ten problem, konieczne będzie przeprowadzenie przycinania odmładzającego. Po pewnym czasie pojawią się nowe gałęzie, które zachwycą Cię bujnymi kwiatami.

Błędy w wyborze miejsca sadzenia

Miejsce do posadzenia sadzonki musi być dobrze wybrane. Wielu ogrodników twierdzi, że róża jest bardzo wymagająca rośliną pod względem warunków uprawy. Światło jest niezbędnym elementem dobrego kwitnienia. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, kwiaty nigdy się nie pojawią, nawet przy dobrej pielęgnacji.

Rośliny nie tolerują przeciągów. Przy wyborze należy również wziąć pod uwagę kierunek wiatru. Jeśli krzewy róż zostaną posadzone na terenie z silnym przeciągiem, liście mogą opadać. Najlepszym miejscem do sadzenia są niewielkie wzniesienia z dużą ilością światła słonecznego. Koniecznie trzeba zapewnić roślinom co najmniej 8 godzin światła dziennie.

Kolejną ważną kwestią jest brak konkurencji, ponieważ rośliny mogą po prostu nie podzielić się składnikami odżywczymi. Za szczególnie niepożądane uważa się następujące rośliny:

  • lilak pospolity;
  • spirea;
  • jaśminowiec.

Rośliny te potrzebują dużo składników odżywczych, dlatego mogą powodować brak kwitnienia krzewu z różami.

Nieprawidłowe nawadnianie

Krzewy muszą otrzymywać odpowiednią ilość wilgoci. W przeciwnym razie nigdy nie dojdzie do kwitnienia. Wilgoć musi całkowicie wsiąkać w korzenie, dlatego warto wcześniej spulchnić glebę. Zapobiegnie to tworzeniu się twardej skorupy na powierzchni.

Ogrodnicy mówią, że roślina dobrze znosi krótkie okresy bez opadów i nie zginie bez nawilżenia. Aby zatrzymać wilgoć w glebie, konieczne będzie mulczowanie. Do najlepszych materiałów do mulczowania należą:

  • włókno kokosowe;
  • rozłożony obornik;
  • kora.

Po ściółkowaniu nie trzeba regularnie spulchniać gleby i nie ma potrzeby odchwaszczania.

Często występujące choroby

Krzewy róż często narażone są na różne choroby. Najczęściej pojawiają się one, gdy są nadmiernie podlewane lub niedostatecznie pielęgnowane. Z chorobami należy walczyć natychmiast po ich wykryciu. O chorobach świadczą następujące objawy:

  • usychanie;
  • zamieranie pędów;
  • niepełne otwarcie pąków.

Powszechne i łatwe do zwalczenia są również choroby grzybowe. W przypadku wykrycia pierwszych objawów, konieczne będzie zastosowanie środków grzybobójczych. Są to specjalne preparaty chemiczne, które doskonale sprawdzają się w leczeniu i profilaktyce.

Główne zdjęcie: google.com