Wiciokrzew to najwcześniejszy i najbardziej pożyteczny owoc, który powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Owoce wiciokrzewu nie na darmo nazywane są skarbnicą zdrowia i długowieczności. Wielu ogrodników wie o leczniczych właściwościach wiciokrzewu, który przy odpowiedniej pielęgnacji może rosnąć przez dziesiątki lat.

Teraz jest najbardziej korzystny czas dla rozmnażania sadzonek wiciokrzewu (podczas przycinania w czasie tworzenia się zielonych owoców zdolność ukorzeniania wynosi około 100%, jeśli przycinać sadzonki 7-10 dni wcześniej, to zdolność ukorzeniania wynosi około 60%).

Wykorzystać górną część pędu usuwając pąki kwiatowe. Obcięte pędy będą się dobrze ukorzeniać. W przypadku sadzonek należy wziąć część pędu z 3-4 pąkami, pozostawiając górne liści i wykonując przycinanie poniżej dolnego pąka.

Ukorzenienie poprawia się przez wykonanie kilku nacięć w dolnym międzywęźlu i poddanie ich działaniu środka wspomagającego ukorzenianie.

Substrat przykryj 20 cm warstwą torfu i piasku (1:2). Na górze umieść 5 cm piasku rzecznego lub perlitu. Temperatura powietrza w szklarni powinna wynosić 25-30°.

Z reguły na początku września korzenie są już rozgałęzione, a z pąków powstają pędy o długości do 5 cm.

Ukorzenione sadzonki należy na zimę okryć. Standardowa sadzonka będzie miała około 40 cm wysokości i 2-4 rozgałęzione korzenie.

Główne zdjęcie: google.com