Wszyscy ogrodnicy wiedzą, jak trudna jest uprawa pomidorów - są kapryśne jeśli chodzi o podlewanie i podatne na różne choroby i szkodniki. Nie każdy potrafi wyhodować dobre zbiory pomidorów.

Glebę należy nawozić już jesienią - dodając do niej humus i przekopując ją na zimę.

Nawóz do pomidorów:

- Nawozy potasowe i fosforowe wysypuje się na ziemię, należy przekopać glebę;

- Jeśli gleba jest kwaśna, stosuje się wapno;

- Ptasie odchody są jednym z najskuteczniejszych nawozów, ponieważ zawierają azot, substancje organiczne i inne składniki odżywcze. Rozrzuć na ziemi i przekop;

- Popiół drzewny i kompost - również bardzo przydatne dla wzrostu i rozwoju oraz owocowania pomidorów.

Przy sadzeniu sadzonek pomidorów nie należy stosować nawozów mineralnych, ponieważ powodują one zawiązywanie kwiatów i owoców, a na tym etapie to jest jeszcze za wcześnie.

Nie zaleca się nawożenia wiosną, a lepiej i skuteczniej jest nawozić jesienią.

Przed posadzeniem sadzonek podlewamy glebę jeden dzień roztworem manganu i drożdży (10 g drożdży na 10 litrów wody). Pozostaw roztwór na 24 godziny. Do każdego dołka wlej 220 ml roztworu.

Popiół drzewny zawiera dużo potasu, dlatego do dołków wsyp 100 g popiołu, na wierzch wsyp warstwę żyznej ziemi i posadź sadzonki.

Po 10 dniach od posadzenia należy podlać roztworem w stosunku 1:15. Posypać popiołem.

Włożenie do zagłębień garści łupin cebuli ochroni pomidory przed szkodnikami i chorobami, a także wzmocni i pobudzi ich wzrost.

Łupiny cebuli można zalać wrzątkiem i pozostawić na 10 godzin. Przed podlewaniem pomidorów należy rozcieńczyć wodą w stosunku 4 do 20 - chroni to przed różnymi chorobami. Tym samym roztworem należy opryskiwać rośliny w okresie zawiązywania owoców.

Skorupki jaj wzbogacają glebę o pożyteczne substancje. Rozdrobnij je i wsyp trochę do dołków do sadzenia.

Pomocne wskazówki:

- lipiec to miesiąc, w którym owoce szykują się do dojrzewania. Nie należy podlewać częściej niż raz w tygodniu;

- dodaj do wody 1 nakrętkę amoniaku, aby pomidory szybciej dojrzewały;

- roztwór z drożdży - 50 g na wiadro wody w czerwcu - pomoże chronić warzywa przed chorobami i wzmocni system korzeniowy.

Główne zdjęcie: cooku