„Zanim się obejrzeliśmy, już koniec lata...” - możemy to poświęcić myszom, które wraz z nadejściem mroźnej pogody i „głodu” udają się do ludzkich domów, aby znaleźć pożywienie i schronienie. Jeśli Twój dom nie jest zabezpieczony przed gryzoniami - spodziewaj się gości. Mnóstwo gości! Przyjdą całą rodziną, którą jeszcze powiększą! Swoją drogą, kot nie jest niezawodnym „pomocnikiem” przed takimi inwazjami - nie jest w stanie ich wszystkich złapać. Potrzebne są jakieś środki, z którymi gryzonie nie poradzą sobie. Właśnie o tym będzie w tym artykule.

Przed czym uciekają myszy

Zacznijmy naszą listę od najbardziej przystępnych cenowo materiałów i środków, które można kupić w każdym sklepie lub nawet znaleźć w szopie, nie wydając zbyt wiele pieniędzy. Oto lista:

Spalona guma

Gryzonie po prostu nie mogą znieść tego gorzkiego zapachu: wyczuwając go, wpadają w panikę i starają się jak najszybciej uciec z dala od tego okropnego smrodu. Wszystko można zrobić w szybki sposób: trzeba podpalić w starym wiadrze, a po krótkim czasie zgasić kilka małych kawałków gumy - kawałków opon, kamery czy buta. Po wystygnięciu tych kawałków należy je umieścić w miejscach bytowania gryzoni. Metoda ta działa przez 3-5 miesięcy.

Spalona wełna lub puch

Zapach ten skutecznie odstrasza również wszelkie grasujące szkodniki. Spal i zgaś wełnianą skarpetę, kawałek starego filcu, puch lub pióra. Spalone elementy należy również umieścić w miejscu, w którym znajdują się intruzi. Ogólnie rzecz biorąc, możesz całkowicie spalić stare wełniane skarpety lub pióra, zebrać popiół, wymieszać go z suchą szpachlą i rozprowadzić mieszaninę. Wtedy jest gwarancja, że odejdą.

Smoła brzozowa

Skuteczny środek odstraszający gryzonie. Nasącz nim ścierki i rozłóż je tam, gdzie przeszkadzają małe gryzonie: w piwnicach, na strychach, w szopach i innych budynkach gospodarczych.

Terpentyna

Ten środek wlewa się do pojemników i zostawia na ścieżkach. Można też zmieszać terpentynę z parafiną i skropić tą mieszanką piwnicę, strych czy szopę.

Ocet

Zazwyczaj jest po prostu wylewany na poddaszu i w piwnicy. Metoda jest stara i bardzo skuteczna - po 1 do 3 dni w domu nie pozostanie żadna mysz. Na 80 metrów kwadratowych powierzchni potrzeba około 3 litrów octu.

Jak uchronić ocieplenie przed myszami

Wełna mineralna i styropian to świetne miejsca zamieszkania dla myszy. I nawet jeśli postawisz siatki podczas budowy domu, gryzonie i tak w końcu dostaną się do środka. U każdego dzieje się to w inny sposób. Na przykład u jednego naszego subskrybenta myszy dostały się latem do jego domu przez otwarte drzwi, a następnie ominęły wszystkie te zabezpieczenia i zadomowiły się w ścianach, skąd urządzają nocne koncerty. Ale z tym można sobie poradzić.

Dobry sposób - naftalina

Jest toksyczna dla myszy. Niektórzy budowlańcy zamieniają ją na etapie budowy w proszek i posypują wełnę mineralną w trakcie montażu. Nawet jeśli gryzonie dostaną się do ściany, nie zadomowią się, ponieważ jest to szkodliwa dla nich substancja. Poza tym naftalina świetnie nadaje się do wypędzania gryzoni z piwnic, stodół i strychów. Należy również zmielić na proszek, wymieszać z trocinami i rozsypać w miejscach, gdzie grasują myszy.

Główne zdjęcie: kulinarnie-retepti