Zabawny niedźwiadek o kremowym umaszczeniu został zauważony w Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Razem ze swoją matką, czarną niedźwiedzicą baribal, bawili się na świeżym powietrzu.

foto: leafclover.land

Filmik został zrobiony przez Artura de Jong, kierownika ds. ochrony środowiska.

foto: leafclover.land

Młode bawiące się z matką na Whistler-Blackcomb stało się zagadką dla naukowców z całego świata.

foto: leafclover.land

Uważają, że to młode jest albo albinosem, albo amerykańskim niedźwiedziem kermode (powszechnie znanym jako „niedźwiedź duch”). Obie wersji mają związek z mutacją genetyczną, która wpływa na pigmentację zwierzęcia.

foto: leafclover.land

Jeśli niedźwiadek ma różowawe oczy, możemy założyć, że jest albinosem. Ale to na razie pozostaje tajemnicą.

foto: leafclover.land

„Jego sierść nie jest o białym umaszczeniu, lecz ma jasnobrązowy odcień przypominający karmel” - powiedział de Jong w rozmowie z CBC.

foto: leafclover.land

„Wielokrotnie słyszałem od różnych ekspertów zajmujących się badaniem niedźwiedzi, że jego umaszczenie jest wynikiem recesywnych genów od obojga rodziców, czyli mutacji genetycznej. Matka jest najprawdopodobniej z rodziny baribal, czarnych niedźwiedzi Ameryki Północnej” - dodał fotograf.

foto: leafclover.land

Według Michaela Allena, eksperta ds. niedźwiedzi w mieście Whistler, jest to pierwsze pojawienie się tak nietypowego niedźwiadka w prowincji od 23 lat.

foto: leafclover.land

„Widziałem młode od czarnych baribali, czerwonobrązowych, ciemnobrązowych do jasnobrązowych (po działaniu promieni słonecznych), ale nigdy nie widziałem w ich populacji młodych z tak jasnym, prawie białym umaszczeniem” - ekspert Michael Allen.

Główne zdjęcie: leafclover.land