Wielu z nas uważa się za osoby dość spostrzegawcze. Czy można na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy dana osoba jest godna zaufania czy nie? Na myśl przychodzi powiedzenie: „Ufaj, ale sprawdzaj”.

Zaznaczmy, że mówimy o osobach obcych, nieznajomych. Zaufanie lub brak zaufania do najbliższych to zupełnie inny temat. I raczej bolesny.

Niezależnie od tego, jak mądry i doświadczony jesteś, prawdopodobnie dasz się nabrać na sztuczki nieszczerych ludzi, którym nie można ufać. Błędem ludzi uczciwych jest mierzenie wszystkich według własnych standardów. Często gorzko za to płacą.

Czy możemy więc nauczyć się komu nie należy ufać? Przede wszystkim musisz nauczyć się obserwować ludzi. Jeśli wiesz jak to zrobić, powinieneś być w stanie zidentyfikować osobę, której nie można ufać i uważać na nią.

Zatem, którym ludziom nie należy ufać?

1. Człowiek kameleon.

W różnych środowiskach, w różnym otoczeniu za każdym razem różnie się zachowuje do osób, które go otaczają. Swoją drogą, jak zachowuje się wobec ludzi o różnych stanowiskach? Być może w pracy dogaduje się z przełożonymi i odwrotnie - jest arogancki przed podwładnymi. Jaki jest jego stosunek do pracowników różnych usług (kelnerów, pokojówek, taksówkarzy)? Jest niegrzeczny i arogancki. Jak zachowuje się przy obcych? Uśmiecha się nieszczerze wszystkimi swoimi trzydziestoma dwoma zębami.

2. Człowiek, który zakłada maskę

Osoby, które są wesołe i lubią rozśmieszać innych, często nie są tak proste, jak chcą się wydawać. Ponadto pod maską dobroduszności i żartów może kryć się wszystko, czemu zdecydowanie nie należy ufać. Choć nie można wykluczyć wyjątków. W życiu zdarzają się też prostoduszni żartownisie.

3. Człowiek, który nie dotrzymuje obietnic.

Jego słowo nic nie jest warte. Jednak mówi dużo i pięknie, potrafi czarować, dawać obietnice. Ale jego działania mówią co innego. Jeśli miałeś do czynienia z nim raz lub dwa razy, nie chcesz tego robić ponownie.

4. Język gestów może ci wiele powiedzieć.

Na przykład osoba rozmawiająca z tobą krzyżuje ręce na piersi, pociera dłonie, dotyka czubka nosa, przechyla głowę w bok, odwraca się. Ponadto tego typu gestykulacja wskazuje na nieszczerość, ewentualnie ukryte intencje i oszustwo.

5. Człowiek bardzo gadatliwy.

A priori nie można mu powierzyć tajemnic w obawie, że po prostu opowie o nich wszystkim dookoła. Nadmierna gadatliwość jest zresztą sama w sobie niepokojąca. Co to jest: głupota, lekkomyślność, czy chęć skłonienia do rozmowy?

6. Człowiek, który nie patrzy ci prosto w oczy.

To sugeruje wiele rzeczy, ale na pewno nie coś dobrego. Być może ukrywa jakieś złe myśli, zamiary lub jest przyzwyczajony do nieszczerości i oszustwa.

7. Osobowość chwiejna emocjonalnie.

Takiej osobie nie można ufać z oczywistych powodów. Jest podatna na wszelkiego rodzaju załamania i wybuchy. Dlatego w pewnych momentach nie jest w stanie być odpowiedzialna za swoje słowa i czyny, kontrolować siebie. Charakterystyczna cecha tego człowieka to nieprzewidywalność - może w pewnym momencie wyrządzić Ci wielką krzywdę.

Jednak w twoim konkretnym przypadku postaraj się zrozumieć, jak dana osoba traktuje cię osobiście. Może na przykład gdzieś niechcący ją skrzywdziłaś, a ona umiejętnie ukrywa swoje niezadowolenie? Do tego może wykorzystać Cię i Twoje zaufanie i dopuścić się do nieprzyjemnego czynu.

Nikt nigdy nie potrafił czytać w cudzych myślach. Nie zaszkodzi jednak być spostrzegawczym i nieufnym na tyle, by uchronić się przed potencjalnymi kłopotami i problemami.

Główne zdjęcie: leprechaun.land