Kiedyś myślałam, że człowiek może być kimkolwiek: nawet złodziejem, nawet chamem, nawet oszustem. Tak został wychowany przez rodziców, albo tak go rodzice nauczyli, albo musiał przejść przez takie lekcje.

Nawet teraz to rozumiem, ale chcę mieć wokół siebie zupełnie innych ludzi - dla których liczy się honor, słowo, godność i sumienie.

Prawdopodobnie ze względu na zaangażowanie w prace domowe, kobiety rzadko myślą o tych kwestiach. Dokładniej rzecz ujmując, uważa się, że nie mają one nic wspólnego z kobiecością, więc nie warto pracować nad cechami, które nie rozwijają kobiecości, nie pomagają w znalezieniu mężczyzny i wyjściu za mąż, a zdają się jedynie utrudniać w realizowaniu się w świecie zewnętrznym. Jest to błędne rozumowanie. Każdy związek może być długotrwały tylko wtedy, gdy wartości ludzi są takie same.

Mam duże wątpliwości co do mężczyzny, który nie potrafi wyjaśnić, co znaczy dla niego honor i umiejętność dotrzymywania słowa. Jeśli definiuje sumienie jako „staram się nie kłamać, najwyżej milczę”, to jako osoba niezbyt zachęca. Sumienie to zdecydowanie coś więcej. Jeśli człowiek nie potrafi zdefiniować sobie kategorii moralnych, kontrolować siebie, oceniać swoich czynów, to jest to bardzo smutne.

Psychologowie potrafią wyjaśnić każde ludzkie zachowanie. W kwestii tego, jak znaleźć dla siebie usprawiedliwienie, jest to bardzo wygodna metoda nauki. Osoba ma niezliczoną ilość przygód seksualnych z różnymi osobami, manipuluje, unika odpowiedzialności? Zatem jest niechcianym dzieckiem, ma zaburzenia przywiązania z powodu traumatycznej relacji z matką i wiele innych rzeczy.

Ale jeśli już stałeś się dorosły, rozwijaj się! Poszukaj swojej samoświadomości! Zawsze możesz znaleźć wymówki dla bólu, który zadajesz innym, ale częściej widzisz, co robisz, przynajmniej przez reakcję innej osoby. Powinieneś być w stanie analizować. Nawet jeśli jakaś nieznana siła popycha cię do kradzieży lub wykorzystania ciała innej osoby tylko przez jeden raz, jesteś w stanie zrozumieć, zobaczyć, poczuć, że robisz drugiej osobie krzywdę. Przecież to widzisz! Ale Ty wolisz te wątpliwości zignorować i usprawiedliwiać się.

Jeśli ktoś kieruje się innymi wartościami: pieniądze za wszelką cenę, przyjemność za wszelką cenę, pobłażanie swoim zachciankom, to zamienia się w niezbyt dobrego człowieka.

Wartości te kształtują się poprzez niestrudzoną pracę nad sobą. Dzięki temu człowiek jest nie tylko istotą żywą, ale nadal człowiekiem. Tylko takie wartości jak godność, szacunek, szacunek dla samego siebie, siła woli i hart ducha, sumienie, czynią człowieka dobrą istotą.

Takim ludziom nie powinno się pozwalać żyć, przyjaźnić i pracować z niezbyt dobrymi ludźmi. Nigdy nie zostaną zrozumiane. Będą one nieuchronnie niszczone. Nieświadomość jest wielokrotnie potężniejsza i silniejsza od nadświadomości.

Wybieraj ludzi o własnym poziomie wartości, a będziesz szczęśliwy!

Główne zdjęcie: fit4brain.com