Demencji starczej można zapobiec!

W każdym sporcie, w każdej metodzie ćwiczeń gimnastycznych, występują elementarne ruchy, czyli rozgrzewka. Tak jest również w przypadku zalecanych ćwiczeń na ręce.

Samo powtarzanie tych elementarnych ruchów na co dzień przyniesie wiele korzyści: rozdrażnienie przekazywane z palców do mózgu odmłodzi cię.

Koniecznie wykonaj te ćwiczenia.

Metoda Yoshiro Tsutsumi na zachowanie zdrowego mózgu

foto: turba-urba.org

Ćwiczenie 1. Zginanie palców

foto: turba-urba.org

1. Wdychając przez nos, złóż ręce z dłońmi skierowanymi do siebie na wysokości oczu.

2. Wydychając przez usta, lekko opuść prawą rękę w dół, jednocześnie zginając palce lewej ręki i chwytając opuszki palców prawej ręki.

3. Wdychając przez nos, rozprostuj palce lewej ręki, jednocześnie podnieś do góry dłoń prawej ręki i teraz przykryj opuszki palców lewej ręki palcami prawej ręki.

Powtórz ruchy 2 i 3 po 15 razy oddychając nieco szybciej. Ważne jest, aby wykonywać ćwiczenie płynnie.

Ćwiczenie 2. Wygięcie palców

foto: turba-urba.org

1. Przed klatką piersiową złóż ręce z dłońmi skierowanymi do siebie i zrób normalny wdech i wydech.

2. Utrzymując dłonie w tej samej pozycji, rozprostuj szybko palce, a następnie rozłącz dłonie.

3. Złącz dłonie razem z rozłożonymi palcami i zrób szybki wydech przez usta. Rozłącz dłonie, pozostawiając opuszki palców przyciśnięte do siebie i wykonaj jednocześnie wdech. Powtórz to samo kilka razy.

4. Z przyciśniętymi do siebie opuszkami palców obróć dłonie tak, aby środkowe palce były zwrócone w kierunku klatki piersiowej i kontynuuj ruchy 2 i 3.

Powtórz ruchy co najmniej 10 razy. Rytmicznie wykonuj wdech i wydech oraz wyginaj palce.

Ćwiczenie 3. Zginanie i rozprostowywanie palców

foto: turba-urba.org

1. Wykonując normalne wdechy i wydechy, unieś ręce zgięte w łokciu mniej więcej do poziomu ust, kierując dłonie w swoją stronę i łącząc ze sobą małe palce.

2. Zrób pełny wydech i zatrzymaj oddech, a następnie, robiąc wdech przez nos, zegnij po kolei wszystkie palce, zaczynając od prawego kciuka, a kończąc na lewym. Po zgięciu wszystkich dziesięciu palców, zrób wydech przez usta i rozprostuj je w odwrotnej kolejności, zaczynając od kciuka lewej ręki.

Te ruchy powtarzamy ponad 10 razy, wyobrażając sobie sytuację, jakby pojawiały się i znikały fale. Ostrożnie zginaj i rozprostowuj każdy palec.

Ćwiczenie 4: Ruchy okrężne z wykorzystaniem orzechów

foto: turba-urba.org

1. Obracając jeden orzech, mocno dociskając go dłonią drugiej ręki.

2. Wykonuj koliste ruchy orzechem na zewnętrznej stronie jednej ręki, jednocześnie dociskając go dłonią drugiej ręki.

3. Trzymając jednocześnie po dwa orzechy w każdej dłoni, wykonuj koliste ruchy (w prawej dłoni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w lewej - przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).

Ćwiczenie uspokaja zdenerwowanie, łagodzi uczucie niezadowolenia, zapobiega starzeniu się mózgu i sprzyja długowieczności.

Są to najpopularniejsze ćwiczenia z użyciem orzechów.

Główne zdjęcie: turba-urba.org