Najważniejsze, żeby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu!

Większość ludzi zaczyna swój poranek od filiżanki kawy lub szklanki zimnej wody zaraz po przebudzeniu. Okazuje się jednak, że aby czerpać jak najwięcej korzyści, należy delektować się szklanką ciepłej wody.

Według kilku badań najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić zaraz po przebudzeniu, jest wypicie szklanki ciepłej wody. Picie ciepłej wody na pusty żołądek to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia i przyśpieszenie metabolizmu.

Ciepła woda na pusty żołądek oferuje wiele korzyści zdrowotnych, a my opowiemy o tych najważniejszych:

  1. Pozbycie się bólu

Jeśli boli Cię gardło, wypij szklankę ciepłej wody, a to pomoże zmniejszyć stan zapalny i poczujesz natychmiastową ulgę. Może pomóc na podrażnione i suche gardło, więc zawsze, gdy po obudzeniu się czujesz suchość w ustach, wypij szklankę ciepłej wody, a od razu poczujesz się lepiej. Ciepła woda może złagodzić skurcze żołądka.

  1. Poprawia pracę jelit

Według badań z czasopisma „Journal of Neurogastroenterology and Motility” wykazano, że picie ciepłej wody jest bardzo skuteczne dla pacjentów cierpiących na achalazję, choroby przełyku, przez co mięśnie nie mogą się rozluźnić. W przypadku 58% badanych nastąpiła znacząca poprawa po tym, jak zaczęli pić ciepłą wodę rano.

Dodatkowo szklanka ciepłej wody rano pobudzi Twoje jelita. Zauważysz również lepsze przyswajanie pokarmu w ciągu dnia.

  1. Poprawia krążenie

Kolejną korzyścią z tego nawyku jest poprawa krążenia. Naukowcy potwierdzili, że pod wpływem wyższej temperatury znacznie rośnie prędkość przepływu krwi.

Co się właściwie dzieje, gdy pijemy ciepłą wodę? Otóż im dłużej ciało jest wystawione na działanie cieplejszych temperatur, tym lepsze krążenie, ponieważ organizm zaczyna się rozgrzewać od środka.

  1. Utrata wagi

Wszyscy wiemy, że nawodnienie organizmu jest ważne przy zrzucaniu wagi, ale jeśli pijesz ciepłą wodę, szybciej tracisz wagę. To twierdzenie jest poparte badaniem z „Journal of Natural Science, Biology and Medicine”, przeprowadzonym na grupie kobiet z nadwagą, którym polecono pić duże ilości ciepłej wody. Po zakończeniu badania stwierdzono, że kobiety straciły sporo na wadze i zauważyły zmniejszenie apetytu.

Dlaczego pijesz zimną wodę?

Wszyscy uwielbiamy pić zimną wodę, zwłaszcza podczas upału, ponieważ natychmiast przynosi ulgę. Jednak, choć jest to naprawdę niesamowite, zimna woda może zrobić kilka innych rzeczy, które nie są tak dobre dla ciebie, jak się okazuje.

  • Zimna woda sprawia, że Twój organizm intensywnie pracuje nad trawieniem spożywanego jedzenia.

  • Picie zimnej wody zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza nawodnienie organizmu.

  • Kiedy pijesz zimną wodę, twój organizm wytwarza energię, dzięki czemu może ogrzać wodę, a następnie ją wykorzystać.

  • Picie zimnej wody powoduje powstawanie większej ilości śluzu w układzie oddechowym, który może zwiększać ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Główne zdjęcie: google