Nie na darmo nasi przodkowie mawiali, że łzy przynoszą smutek całej rodzinie. Rzeczywiście, narzekanie na życie nie pozwala odnaleźć szczęścia.

Eksperci od bioenergetyki dostarczają na to mnóstwo dowodów.

Każdy chce być szczęśliwy. Jednak bardzo często życie stawia przed nami przeszkody nie do pokonania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sami niszczymy swoje życie. Jedynym sposobem na bycie szczęśliwym i pokonanie wszystkich przeszkód jest pozbycie się nawyku narzekania i negatywnego nastawienia. Każdy jest w stanie to zrobić.

Jak łzy i użalanie się nad sobą niszczą życie

Co sprawia, że narzekamy na swoje życie? Najczęściej ludzie robią to, aby pozbyć się negatywnych emocji, otrzymać wsparcie. Kiedy narzekamy, uwalniamy destrukcyjne emocje i wtedy przychodzi ulga, ale jest ona tylko chwilowa.

Naukowcy tłumaczą, że taki sposób dawania upustu negatywnym emocjom jest bardzo niebezpieczny. Łzy, użalanie się i lament zastępują działania brakiem zaangażowania. Ponadto wyładowanie negatywnej energii prowadzi do zarażania innych ludzi tym nawykiem. To potrafi zrujnować życie mnóstwu ludziom.

Ale to nie wszystko. To potrafi zepsuć humor i ma kiepski wpływ na zdrowie człowieka. Każde narzekanie negatywnie wpływa na podejmowane decyzje, pozbawia szczęścia i zagradza drogę do szczęścia. W momencie, gdy człowiek narzeka, organizm produkuje hormon stresu, który zmusza do przełączenia się w tryb „chronić lub uciekać”, kierując wewnętrzną siłę na przygotowanie do obrony przed światem zewnętrznym lub do ucieczki od problemów.

Kiedy więc ktoś narzeka na życie, przydzielając sobie rolę ofiary, osłabia siebie, staje się bardziej podatny na kłopoty i niepowodzenia.

Jak pozbyć się nawyku narzekania

Pilnuj siebie. Najprostszym sposobem na pozbycie się tak okropnego nawyku jest kontrolowanie swoich emocji i uczuć. Spróbuj przestać wyładowywać negatywną energię. Na początku będzie ciężko, ponieważ złość, krytyka i zrzędzenie wciąż będą się pojawiać, ale trzeba być cierpliwym. Z czasem coraz łatwiej będzie się powstrzymać.

Nie zostawiaj czasu na narzekanie. Ludzie zabiegani i z pasją oddający się swojej pracy po prostu nie mają wolnego czasu na narzekanie na siebie, swoje otoczenie i swoje życie. Zaplanuj swój dzień, co do minuty, aby nie tracić cennych godzin na narzekanie na to, że życie jest niesprawiedliwe. Znajdź jakieś pożyteczne zajęcie, które zastąpi niekończące się narzekanie. Być może wtedy nie tylko nie będziesz miał czasu na łzy, ale i powodu, by płakać.

Zwiększ swoje wewnętrzne poczucie wdzięczności. Jeśli pojawia się chęć wypłakania się, spróbuj przenieść swoją uwagę na coś dobrego. Bądź wdzięczny za życie. Wdzięczność, akceptacja i pozytywne myślenie to najlepsi pomocnicy w starciu z negatywnym nastawieniem.

Problemy w życiu osobistym, kłopoty w pracy, ciężkie życie - te i podobne kłopoty nie powinny odbierać ci wiary w to, co najlepsze.

Oczywiście, zawsze łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jeśli jednak długo i intensywnie będziesz uczyć się dostrzegać w każdej sytuacji to co dobre, Twoja podświadomość prędzej czy później zgodzi się z tą myślą i pomoże Ci przetrwać nawet najtrudniejszy okres w życiu.

Główne zdjęcie: kakao.im