Nie ma chyba nic trudniejszego i bardziej bolesnego niż przestać komunikować się z kimś z rodziny. Więzi rodzinne to podobno najsilniejsze więzi w naszym życiu. Nic dziwnego, że gdy je przecinamy, otwierają się rany.

Przecież nikt nie spodziewa się, że bliska osoba może wyrządzić krzywdę. Wręcz przeciwnie, oczekujemy od bliskich, że będą nas wspierać. Jednak niektórzy ludzie są z natury wyjątkowo toksyczni i nic nie możemy na to poradzić. Dlatego lepiej się od nich trzymać z daleka. Aby uniknąć urazów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych, czasem lepiej postawić siebie na pierwszym miejscu.

Oto jak poznać, czy masz do czynienia z toksyczną osobą:

1. Ciągle cię krytykuje.

Konstruktywna krytyka czasem się przydaje. Natomiast jeśli ktoś ciągle cię krytykuje, może to zaszkodzić twojemu poczuciu własnej wartości.

Taka bliska osoba zawsze znajdzie coś, na co może zacząć narzekać. Nieważne co zrobisz, nieważne jak bardzo będziesz się starał, i tak będzie cię krytykować i upokarzać. Powinieneś uciekać od tej osoby tak szybko, jak tylko możesz.

2. Nie potrafi dochować tajemnicy.

Powiedzmy, że właśnie zdecydowałeś się omówić swoje problemy i podzielić się swoimi zmartwieniami z członkiem rodziny, któremu ufasz. Następnego dnia dowiadujesz się, że cię zdradził. Teraz cała rodzina zna twoje sekrety. Dlaczego? Ponieważ mu się zachciało! Teraz będzie ciągle o tym wspominać. To jest właśnie zdrada. Bez względu na to, że to bliska osoba, jednak nie będziesz w stanie jej zaufać w przyszłości.

3. Jednego dnia cię chwali, a następnego obraża.

Najpierw bliska osoba zachowuje się przyzwoicie, porządnie i się troszczy o ciebie, a potem zaczyna cię obrażać. Jej celem jest uśpić twoją czujność i wpędzić cię w pułapkę. Po prostu nie może znieść sytuacji, kiedy ją ignorujesz. Dlatego zrobi wszystko, by mieć cię pod swoją kontrolą. Zawsze będzie manipulować.

4. Pojawia się tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje.

Toksyczna osoba pojawia się tylko wtedy, gdy czegoś od ciebie potrzebuje. Zazwyczaj jest to wsparcie moralne lub pocieszenie. Ale jak tylko dostanie to, czego pragnie, natychmiast zapomina o twoim istnieniu. Natomiast kiedy ty potrzebujesz pomocy tej osoby, nie możesz liczyć na takie wsparcie...

5. Nigdy nie przyznaje się do swoich błędów.

Toksyczna osoba nigdy nie przyzna się do błędu, nawet jeśli jest wielu świadków. Zazwyczaj zaczyna manipulować. Sprawia, że druga osoba czuje się zdezorientowana i zaczyna mieć wątpliwości co do swojej pamięci, percepcji, a nawet zdrowia psychicznego. W ten sposób zawsze przekonuje, że nie jest winna.

Jeśli masz bliską osobę, która pasuje do tego opisu, prawdopodobnie jest to osoba toksyczna. W końcu komunikowanie się z nią będzie miało zły wpływ na Twoje zdrowie psychiczne. Dlatego najlepiej trzymać się z dala od takiej osoby. Najlepiej jest całkowicie zerwać z nią kontakt. To może nie być łatwe: w końcu to bliska osoba. Wówczas poczujesz się wolny i szczęśliwy!

Główne zdjęcie: google