Erich Maria Remarque jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej czytanych autorów niemieckich XX wieku. Należy do pisarzy „straconego pokolenia”. To grupa młodych ludzi, którzy przeżyli okropności I wojny światowej i którzy widzieli świat po wojnie zupełnie nie taki, jaki ukazywał się z okopów.

Erich był synem introligatora, więc w domu zawsze było mnóstwo książek, tymczasowo lub na stałe. Jako dziecko czytał je do późnej nocy, podziwiając dzieła Zweiga, Thomasa Manna, Dostojewskiego, Prousta i Goethego.

Gdy miał 20 lat zmarła jego matka. Byli ze sobą zżyci, dlatego zmienił swoje drugie imię „Paul” na „Maria” - które, jak teraz wiemy, wprowadza w błąd ogromną liczbę osób niezaznajomionych z jego twórczością, nie wiedząc, czy pod tym imieniem kryje się mężczyzna czy kobieta.

Swoje najbardziej znane dzieło „Na Zachodzie bez zmian” napisał w rekordowym czasie - zaledwie sześciu tygodni, ale potem przez kolejne pół roku leżało na jego biurku. Zostało ono następnie nominowane do Nagrody Nobla. Nikt wcześniej nie opisał tak zwyczajnie, a zarazem emocjonalnie i dogłębnie, co naprawdę myśleli i mówili w okopach zwykli żołnierze wysłani na śmierć.

Swoją drogą, powieść „Na Zachodzie bez zmian” doczekała się już dwóch ekranizacji. Pierwsza ekranizacja z 1930 roku stała się klasykiem w historii kina, zdobywając dwa Oscary (za najlepszy film i najlepszą reżyserię). Druga, wersja telewizyjna, ukazała się w 1979 roku. Trzecia zaplanowana jest na grudzień 2015 roku, a w główną rolę wcieli się Daniel Radcliffe, aktor, którego wszyscy znamy jako Harry'ego Pottera.

Pisarz rzadko wypowiadał się na temat własnej twórczości i wolał, by jego książki mówiły same za siebie. Wybraliśmy 25 wzruszających cytatów z jego książek o życiu, miłości i zwykłym ludzkim szczęściu:

 1. O szczęściu można mówić najwyżej przez jakieś pięć minut. Nie można powiedzieć nic poza tym, że jest się szczęśliwym. Natomiast o nieszczęściu ludzie rozmawiają przez całą noc.

 2. Gdy będziesz miał depresję, to przyjdź do mnie do szpitala. Jedna wizyta na oddziale onkologicznym uzdrowi w bardzo krótkim czasie.

 3. Czego nie można dostać, wydaje się zawsze lepsze niż to, co się ma. Na tym polega romantyka i idiotyzm ludzkiego życia.

 4. Nigdy nie należy spłycać tego, co się zaczęło robić zupełnie inaczej.

 5. Tylko głupiec wygrywa w życiu. Człowiek inteligentny widzi wszędzie same przeszkody i zanim coś zacznie robić, to już traci pewność siebie.

 6. Cały pokój jest nic nie wart, jeśli nie ma pokoju w sercu.

 7. Szczęście to najbardziej niepewna i najdroższa rzecz na świecie.

 8. Im mniejsze ego ma dana osoba, tym więcej jest warta.

 9. Błędem jest zakładanie, że wszyscy ludzie mają taką samą zdolność do przeżywania emocji.

 10. Sumienie zazwyczaj dręczy tych, którzy nie są winni.

 11. Wdzięczność, jeśli tylko potrafisz ją poczuć, ogrzewa duszę.

 12. Jak żałośnie brzmi prawda, gdy wypowiadasz ją na głos.

 13. Kobieta staje się mądrzejsza z powodu miłości, a mężczyzna traci głowę.

 14. Dopóki człowiek się nie poddaje, jest silniejszy od swojego przeznaczenia.

 15. Im bardziej człowiek jest prymitywny, tym ma większe mniemanie o sobie.

 16. Nie ma nic bardziej męczącego niż obecność, gdy człowiek pokazuje poziom swojej inteligencji. Zwłaszcza jeśli wcale nie jest inteligentny.

 17. Tylko nieszczęśliwi wiedzą, na czym polega szczęście.

 18. Cynicy mają najlepszy charakter, natomiast idealiści najbardziej nieznośny. Nie wydaje ci się to dziwne?

 19. To dziwne, jednak wszelkiego rodzaju kłopoty i nieszczęścia na tym świecie bardzo często pochodzą od ludzi małego wzrostu; mają oni o wiele bardziej nieznośny charakter niż wysocy ludzi.

 20. Wszystko, co można załatwić za pomocą pieniędzy, jest bezwartościowe.

 21. Wydawało mi się, że kobieta nie powinna mówić mężczyźnie, że go kocha. Niech jej szczęśliwe oczy o tym opowiedzą. Jest to najlepsza opcja.

 22. Należy albo uwielbiać kobietę, albo ją zostawić. Reszta jest kłamstwem.

 23. Największa nienawiść pojawia się wobec tych, którym udało się najpierw rozkochać w sobie, a potem skrzywdzić.

 24. Najsilniejszym uczuciem jest rozczarowanie. Nie pretensje, nie zazdrość czy nawet nienawiść... po nich pozostaje coś w duszy, po rozczarowaniu jest pustka.

 25. Człowiek nie może liczyć na nic. Zawsze trzeba wszystko przynosić samemu.

Główne zdjęcie: fit4brain.com