„Nie unikaj bólu i nie zamykaj oczu z powodu cierpienia”

Nie bądź zwolennikiem i nie ograniczaj się do żadnej doktryny, teorii czy ideologii. (Thich Nhat Hanh).

W swojej książce „Peace Is Every Step” znany wietnamski mnich, mistrz zen Thich Nhat Hanh wyjaśnia, jak zachować spokój w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji i być szczęśliwym bez względu na wszystko. Oto fragment jego książki: kilka mądrych wskazówek znanego przywódcy duchowego na temat tego, jak osiągnąć harmonię w życiu. To nie jest takie trudne, jak się wydaje!

1. Nie bądź zwolennikiem i nie ograniczaj się do żadnej doktryny, teorii czy ideologii. Wszystkie systemy poglądów są tylko wskazówką do działania, nie są prawdą absolutną.

2. Nie myśl, że wiedza, którą teraz posiadasz jest prawdą absolutną. Ucz się i nie przywiązuj się do poglądów, bądź otwarty na zdobywanie nowych doświadczeń. Bądź gotów uczyć się przez całe życie i cały czas obserwować wszystko co dzieje się wokół ciebie.

3. Nie zmuszaj innych, w tym dzieci, do przyjęcia swoich poglądów, bez względu na to, czego dotyczą: władzy, rozrywki, pieniędzy czy nawet edukacji. Jednak poprzez rozmowę pomagaj innym poszerzać horyzonty myślowe.

4. Nie unikaj bólu i nie zamykaj oczu z powodu cierpienia. Nie zapominaj o tym, że w życiu istnieje cierpienie. Wszelkimi sposobami, w tym komunikacją i podróżami, szukaj możliwości bycia z tymi, którzy cierpią.

5. Nie należy gromadzić bogactwa, podczas gdy miliony ludzi na świecie głodują. Nie należy dążyć do tego, aby sława, zysk, bogactwo czy przyjemności stały się celem życia. Żyj zwyczajnie i dziel się swoim czasem, energią i środkami materialnymi z tymi, którzy tego potrzebują.

6. Nie gromadź w sobie złości ani nienawiści. Naucz się to rozumieć i zmieniać, gdy wciąż znajdują się w twoim umyśle. Gdy tylko pojawi się złość lub nienawiść, zwróć uwagę na swój oddech, aby zobaczyć i zrozumieć człowieka, który wywołał u ciebie te uczucia.

7. Nie zatracaj siebie w swoim otoczeniu. Praktykuj świadome oddychanie, aby wrócić do tego, co dzieje się w obecnej chwili. Pozostań obok tego co niesamowite, orzeźwiające i uzdrawiające w Tobie i wokół Ciebie. Zasiej nasiona radości, spokoju i zrozumienia, aby ułatwić transformację.

8. Nie wypowiadaj słów, które mogą powodować dysonans i przeszkadzać w komunikacji. Staraj się łagodzić i rozwiązywać wszystkie konflikty.

9. Nie wypowiadaj kłamstw dla osobistych korzyści lub aby zaimponować innym ludziom. Nie wypowiadaj słów, które mogłyby wywołać nienawiść. Nie rozpowszechniaj informacji, co do których nie masz pewności. Nie krytykuj i nie oceniaj tego, czego nie jesteś pewien. Zawsze mów szczerze. Miej odwagę mówić o niesprawiedliwych sytuacjach, nawet jeśli może to zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.

10. Nie należy wykorzystywać wspólnoty religijnej dla osobistych korzyści lub zysków. Wspólnota religijna powinna jednak zająć wyraźne stanowisko wobec przemocy i niesprawiedliwości i dążyć do zmiany sytuacji, bez angażowania się w politykę.

11. Nie angażuj się w działania, które wyrządzają krzywdę ludziom i przyrodzie. Nie wspieraj firm, które ingerują w zwykłe życie innych ludzi.

12. Nie zabijaj. Nie pozwalaj innym zabijać. W każdy możliwy sposób staraj się chronić życie i zapobiegać wojnie.

13. Nie posiadaj niczego, co należy do innych. Szanuj cudzą własność, ale nie pozwól na wzbogacanie się poprzez cierpienie ludzi bądź zwierząt.

14. Nie rób krzywdy swojemu ciału. Naucz się traktować z szacunkiem. Nie patrz na swoje ciało tylko jako na „narzędzie”. Oszczędzaj swoją energię życiową. W relacji seksualnej bądź świadomy możliwości cierpienia w przyszłości. Aby zachować szczęście innych, szanuj ich uczucia. Bądź w pełni świadomy odpowiedzialności za nowe życie przychodzące na świat. Zacznij medytować - to może ci w życiu.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya