U niektórych osób zęby mądrości wywołują bardzo nieprzyjemne emocje. Rzeczywiście, trzecie zęby trzonowe, inaczej zwane „ósemkami”, czasem przysparzają mnóstwo cierpienia. Ze względu na brak miejsca, te zęby muszą zostać usunięte, a czasami usunięcie tych zębów jest bardzo skomplikowane. Niektórzy w ogóle nie mają tego problemu. Dlaczego tak się dzieje?

Zęby mądrości pojawiają się w okolicach 16-17 do 18-20 roku życia, czasem później. Właśnie z powodu tego późnego wyrzynania się te zęby nazywane są zębami mądrości: wszystkie inne pojawiają się w dzieciństwie.

Ale dlaczego nie każdy ma zęby mądrości? Po pierwsze, ważna jest budowa szczęki: niektórzy ludzie po prostu nie mają ostatnich zębów ze względu na małą szczękę. U innych zęby nie wyrzynają się do końca.

Po drugie, zdaniem naukowców, na pojawienie się zębów mądrości ma również wpływ styl życia. Jeśli masz niedobór wapnia, zęby po prostu nie mają wystarczających zasobów do rozwoju. Częste znieczulenia w dzieciństwie mogą również spowolnić wyrzynanie się zębów mądrości.

Po trzecie, antropolodzy udowodnili, że zęby mądrości zależą od genów. To wyjaśnia, dlaczego niektórzy ludzie mają wszystkie cztery zęby mądrości, podczas gdy inni nie mają żadnego.

Są nawet pewne statystyki. Tym samym 92% populacji świata ma przynajmniej jeden ząb mądrości. Jednak większość ludzi nie mają, czyli nie posiadają wszystkich czterech zębów. Wśród Amerykanów odsetek osób wynosi od 10 do 25%, wśród Azjatów około 40%, a wśród Afrykanów 10-11%. Natomiast prawie wszyscy mieszkańcy Tasmanii mają wszystkie cztery zęby mądrości. Z kolei Meksykanie prawie nigdy nie mają zębów mądrości.

Dlaczego tak się dzieje? Ten podział zaczął się około 300-400 lat temu, kiedy ludzie przyjęli nowe sposoby odżywiania i używania narzędzi. Niektóre plemiona spożywały tylko surowe i twarde jedzenie, podczas gdy inne preferowały pokarmy roślinne i mięso poddane obróbce termicznej. Dla tych starożytnych ludzi, którzy nie musieli żuć twardych produktów, zęby mądrości były zbędne. Przodkowie Meksykanów byli prawdopodobnie ludźmi, którzy jedli wszystko co miękkie.

Główne zdjęcie: lemurov.net